Erişilebilirlik

Erdoğan Ortadoğu Zirvesine Katıldı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şam’da Fransa, Suriye ve Katar’ın liderleriyle bir araya geldi. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Thani ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bölgesel konuları görüştüler.

Dörtlü zirvenin açılış konuşmasında, Esad, Türkiye’nin arabuluculuğuyla İsrail ile Suriye arasında yapılan dolaylı görüşmelerin İsrailli temsilcinin istifası nedeniyle ertelendiğini açıklamıştı. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, İsrail – Suriye görüşmelerinin beşinci turunun 18-19 Eylül tarihlerinde başlayacağını söyledi.

Esat, doğuran görüşmeler başlatmayı amaçlayan barış önerilerinin Türkiye aracılığıyla İsrail’e iletildiğini de bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise İran’ın nükleer programı konusunda batılı ülkelerle işbirliği yapması için Suriye’nin Tahran yönetimini ikna etmesini istedi.

Dörtlü zirve, geçen Mart’taki Arap zirvesinden sonra bu yıl Şam’daki ikinci büyük diplomatik olay oldu. Kendinden emin bir devlet adamı görüntüsü sergileyen Beşar Esad, Fransa,Türkiye ve Katar liderlerine, Suriye’nin yıllardır süren tecrit durumuna son vererek yeniden uluslararası sahneye çıktığını gösterdi.

Türkiye’nin İsrail’le barış görüşmeleri için bir öneri sunduğunu belirten Esat, taraflar arasında doğrudan görüşmelerin başlaması için İsrail’den yanıt beklediğini söyledi.

İsrail’e barış anlaşmasının ana maddelerinin iletildiğini belirten Esat, bunlar arasında Suriye’nin önerdiği Golan tepelerinden çekilme hattı bulunduğunu da açıkladı. Altı maddelik planın Türk arabuluculara verildiğini belirten Esad, yeni İsrail Başbakanının Ehut Olmert gibi barış için istekli olacağını umduğunu söyledi.

Beşar Esat, Amerika’yı ön plana çıkmaya, Fransa ve Türkiye gibi İsrail’le Suriye arasındaki görüşmelerde rol üstlenmeye çağırdı. Ankara, bugüne kadar İsrail’le Suriye arasında gerçekleşen dört tur dolaylı görüşmede arabuluculuk yaptı.

Ziyaretiyle Suriye’ye yeni diplomatik güç kazandıran Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, daha çok İran üzerinde durdu ve Tahran’ı nükleer silah edinmeye çalışmaması için uyardı. Sarkozy, İran’ın nükleer silah peşinde koşmakla büyük riske girdiğini çünkü İsrail’in bu yüzden İran’a saldırabileceğini ve bunun da herkes için “felaket” olacağını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı ise Sarkozy’nin kaygılarını abartılı bulduğunu belirterek İran’ın nükleer programının sadece sivil amaçlı olduğunu öne sürdü. Altı ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nin başkanlığını yürüten Katar Emiri de, İran konusunda uzlaşıcı bir tutum takındı.

Katar Emiri, Tahran’la Körfez’deki üç adayla ilgili toprak talepleri dahil her türlü uyuşamazlığın görüşmeler yoluyla çözülmesini umduklarını belirtti.

Konsey’in uyuşmazlıkları Uluslararası Adalet Divanı’na götürmekten yana olduğunu vurgulayan Katar Emiri, ancak İran’la, başka ülkelerin zoruyla yeni bir sorun çıkarmak istemediklerini söyledi.

Zirvede geçen Mayıs’taki kanlı mezhep çatışmalarından sonra yeni Cumhurbaşkanını seçerek istikrara kavuşan Lübnan’daki son durum da ele alındı.

Suriye’nin yıl sonunda Beyrut’ta büyükelçilik açacağını belirten Beşar Esat, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’dan çatışmalara sahne olan Trablusşam’da düzeni sağlamak için bir tugay daha göndermesini istediğini açıkladı.

Arap gözlemciler, dörtlü zirveyi hem Lübnan hem de bütün bölge ülkeleri için olumlu bir gelişme saydıklarını söylüyor.

XS
SM
MD
LG