Erişilebilirlik

Cheney Gürcistan'a Destek Verdi


Amerika Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Rusya’nın Gürcistan’ın topraklarını işgal etmesini “yasadışı” olarak niteledi.

Tiflis’te Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili’yle görüşen Cheney, Gürcistan’ın NATO üyeliği konusunda Washington’un kararlı olduğunu vurguladı. Bu arada, Washington, Tiflis hükümetine 1 milyar dolar değerinde yardım yapılacağını açıkladı.

Rusya, geçen ay, Gürcistan ordusunun ayrılıkçı Güney Osetya’ya müdahale etmesi üzerine bölgeyi işgal etmişti.

Başkan Yardımcısı Dick Cheney dün Azerbaycan’da temaslarda bulundu. Cheney, Bakü’de, Washington’un Kafkasların güvenliği konusunda “derin ve vazgeçilmez çıkarı” olduğunu söyledi.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’le görüşen Cheney, “Dağlık Karabağ sorununun, toprak bütünlüğü ilkesine dayalı olarak çözümü, bölgede barış ve istikrarı koruma açısından her zamankinden daha çok önem taşıyor” dedi.

Enerji ihraç yollarının açık ve çeşitli olmasından herkesin yarar sağlayacağına işaret eden Cheney, enerjinin serbest akımının da, önem kazandığını belirtti. Cheney, şöyle konuştu: “Amerika, Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin Azerbeycan, Kafkas ve Orta Asya ülkeleriyle, enerjinin güvenli yollardan nakli için işbirliği yapması gerektiğine kuvvetle inanıyor. Enerji güvenliği herkes için şarttır, ve bu konu giderek daha acil hale geliyor.”

Cheney, Gürcistan ziyaretinden sonra Ukrayna’ya gidecek.

XS
SM
MD
LG