Erişilebilirlik

3 Eylül  Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'in kendisine yardımcı olarak belirlediği Alaska Valisi Sarah Palin'in görüşlerinin kamuoyunda yeterince tanınmadığını belirtiyor. Gazete, dış politikada deneyimsiz olan Palin'in iç politikada da bazı tutarsız davranışları olduğunu hatırlatıyor:

Alaska valisi ve Cumhuriyetçiler'in sürpriz başkan yardımcısı adayı Palin'in başta dış politika olmak üzere bazı konularda ne düşündüğü tamamen bir muamma. İç politikayla ilgili görüşleri daha iyi bilinen Palin, bazı konularda McCain'den daha muhafazakar bir tavır içinde. Palin'in Cumhuriyetçi Parti kurultayında yapacağı konuşma görüşlerini kamuoyuna anlatması açısından önemli bir fırsat.

New York Times McCain'in Palin'i tercih ederek yanlış bir seçim yaptığını savunuyor:

Üç yıldır senatörlük görevini sürdüren Barack Obama'yı başkanlık için gerekli tecrübeye sahip olmamakla suçlayan McCain'in, gerektiğinde başkanlık koltuğunu devralacak bir makam için ulusal ve dış politika konusunda hiçbir tecrübesi olmayan birini seçmesi gülünecek bir durum. Seçim sürecinde McCain'in önünde ciddi engeller var. Bu sorunların çözümü için doğru kararlar veren ve güçlü bir liderlik yapacak bir başkana ihtiyaç var. McCAin, Palin konusundaki tercihiyle bu özellikleri taşıyıp taşımadığı konusunda ciddi soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

Christian Science Monitor Pazartesi günü yapılan Avrupa Birliği zirvesinden çıkan kararları, Rusya'nın Avrupa'yı bölme planının başarısı olarak yorumluyor:

Rusya, Avrupa Birliği zirvesi öncesinde birlik üyesi ülkeler arasındaki farklılıkları ve Avrupa ile Amerika arasındaki görüş ayrılıklarını öne çıkartmaya yönelik bir strateji izledi. Almanya içindeki görüş ayrılıklarını körükledi, İtalya ve Fransa'nın alınacak sert kararların olası sonuçlarına ilişkin kaygılarını öne çıkarttı, Polonya öncülüğündeki Baltık ülkelerinin kaygıları ile Batı Avrupa arasındaki karşıtlığı derinleştirdi.

Boston Globe Kuzey Kutbu'ndaki buzların hızla eridiğine dikkat çekiyor ve küresel ısınmanın daha da artacağının altını çiziyor:

Yeni iklim değişikliği anlaşmasıyla ilgili bir sonraki uluslararası konferans Aralık ayında Polonya'da gerçekleşecek. Ancak şu ana kadar yapılan toplantılar, durumun aciliyetinin kavranmadığını gösteriyor. Kasım ayındaki başkanlık seçiminde kim kazanırsa kazansın, küresel ısınma konusunda Bush'tan daha ciddi bir çaba harcamalıdır.

XS
SM
MD
LG