Erişilebilirlik

Gustav Kasırgasında 7 Kişi Öldü


Gustav Kasırgası, New Orleans kentinin güneybatısında karaya vurduktan sonra, tropikal fırtınaya dönüşerek Louisiana eyaletinin iç kesimlerinde ilerliyor. Şu anda kasırganın, kıyılarda yarattığı hasarın tespitine de başlandı.

Yetkililer kasırganın, geçtiği bölgelerde elektriklerin kesik olduğunu, pek çok yerde sel sularının mal ve mülke zarar verdiğini belirtiyor. Gustav kasırgası sadece Amerika’da yedi kişinin ölümüne yol açtı. En az dört kişi trafik kazasında, iki kişi de devrilen ağacın altında kalarak öldü.

Ulusal Kasırga Merkezi dün, kasırganın New Orlans’ın yaklaşık 110 kilometre güneybatısında Cocodrie kasabasında kıyıya ulaştığını açıkladı. Rüzgar hızı saatte 175 kilometreye kadar yükselen Gustav kasırgasının kategori derecesi dün öğleden sonra ikiye düştü.

Teksas’ın doğusuna doğru ilerleyen Gustav’ın Louisiana, Mississippi ve Teksas eyaletlerinde yarım metre kadar yağışa yol açabileceği bildirildi. Kasırganın karada ilerledikçe daha da zayıflaması bekleniyor. Ancak yetkililer, şiddetli yağmurun deniz seviyesinin altındaki bazı bölgelerde sele yol açabileceği uyarısında bulundu.

Louisiana eyaletinin kıyı kesiminde yaşayan nüfusun yüzde 95’i kasırgadan önce evini terk etti. Üç yıl önce, aynı bölge daha ağır bir kasırga felaketi yaşadı. Katrina Kasırgası, çoğu New Orleans'da olmak üzere Louisiana eyaletinde en az 1400 kişinin ölümüne yol açmıştı. Kasırga sırasında New Orleans’ı sele karşı koruyacak setler yıkılmış ve kent sular altında kalmıştı. Onarılan setler, Gustav’ın yol açtığı dalgalara dayandı. Gustav kasırgası Amerika’ya ulaşmadan önce Jamaica, Haiti ve Dominik Cumhuriyetinde 94 kişinin ölümüne, Küba’da da ağır maddi zarara yol açtı.

Miami’deki Ulusal kasırga merkezi, Güstav’dan sonra Amerika’yı iki ayrı kasırganın daha etkileyeceğini açıkladı. Açıklamada, güneyde Bahama’lar üzerinde Hanna Kasırgası’nın oluştuğu belirtildi. Merkez ayrıca, Atlas Okyanusu üzerinde Afrika açıklarında oluşan Ike Tropikal Fırtınası’nın da, kasırga kategorisine yükselerek Amerika’nın güneyini etkileme tehlikesi yarattığını bildirdi.

Şu anda rüzgarlarının hızı saatte 130 kilometreye erişen Hanna Kasırgası’nın önümüzdeki iki gün içinde daha da şiddetlenerek Güneydoğu eyaletlerinden Georgia ile Güney Carolina’nın kıyılarını vuracağı tahmin ediliyor.

Ike’ın ise, önümüzdeki günlerde kasırga haline gelebileceğine işaret ediliyor.

XS
SM
MD
LG