Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı Başladı


Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı Minnesota eyaletinin St. Paul-Minneapolis kentinde bugün başladı. Ancak Meksika Körfezi’nde ilerleyen Gustav Kasırgası, kurultay planlarında önemli değişikliklere yol açtı.

Başkan Bush ve Yardımcısı Dick Cheney, kurultaya katılma planlarını iptal etti. Bunun yanısıra kurultayın ilk günündeki program kısaltıldı, konuşmaların çoğu iptal edildi. Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nın yapılacağı Minnesota, Amerika’nın en uzun nehirlerinden Mississippi’nin doğduğu eyalet. Ancak gözler nehrin 3 bin 800 kilometre güneyindeki diğer ucu, New Orleans’a çevrildi. Üç yıl önce Katrina Kasırgası’nın ağır hasır verdiği New Orleans, Gustav kasırgasının güzergahı üzerinde bulunuyor.

Cumhuriyetçi Partili yetkililer, binlerce kilometre ötedeki bir bölgeyi vurması beklenen kasırga yüzünden kurultay planlarında son dakika değişiklikleri yapıyor. Kurultayın ilk gününde konuşması planlanan Başkan Bush ve yardımcısı Dick Cheney, Minneapolis’e gitmiyor. Bush, 2005’teki Katrina kasırgasının büyük zarar verdiği New Orleans’a federal hükümet yardımlarını göndermekte geciktiği için sert eleştirilere hedef olmuştu. Başkan bugünü Teksas’ta geçirecek, yardım görevlileri ve kasırgadan kaçan Louisianalılar’la görüşecek. Bush’unkinin yanısıra kurultayın ilk akşamında yapılacak konuşmaların çoğu da iptal edildi.

Cumhuriyetçi Parti yetkilileri, kurultayın bugün planlandığı gibi başlayacağını, fakat yapılacak işlerin sınırlanacağını belirtiyor. Partinin başkan adayı John McCain de, en azından bugünkü faaliyetlere siyaset karıştırılmamasını istedi. Cumhuriyetçi aday, ‘bir trajedi, bir felaket bu kadar yakınken kutlama yapmanın doğru olmayacağını’ söyledi. Cumhuriyetçi Parti yetkilileri, Gustav Kasırgası’nı izleyerek kurultay planlarında sonraki günlerde de değişiklik yapılabileceğine işaret ediyor. Bu arada kampanyasını yeni açıkladığı yardımcısı Sarah Palin’le sürdüren John McCain, kasırga hazırlıklarını incelemek üzere dün Mississippi eyaletine gitti.

McCain'in Adaylığı Resmileşecek

Festival havasında geçmese bile protokol kısmının tamamlanması durumunda, 4 bin 600 delegenin oy kullanacağı kurultayda Arizona Senatörü John McCain’in başkan adaylığı resmileşecek. Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, bir hafta önce yapılan Demokrat Parti kurultayında olduğu gibi Amerikan siyasi tarihinde bazı ilklere sahne olacak. Bunların en önemlisi Cumhuriyetçi Parti’nin başkan yardımcısı adayının, ilk kez bir kadın olması. Amerika’nın ilk kadın başkan yardımcısı Geraldine Ferraro 1984 yılında Demokrat Parti’den adaydı.John McCain, geçen hafta kendisine yardımcı olarak Alaska Valisi Sarah Palin’i seçtiğini açıkladı. Uzmanlar McCain’in bu beklenmedik kararla, rakip Demokrat Partili kadın seçmenleri etkilemeye çalışacağını düşünüyor. Bunun bir nedeni, Demokrat Parti önseçimlerini kaybeden New York Senatörü Hillary Clinton’u destekleyenlerin, Barack Obama’ya hala ısınamamış olmasında yatıyor.

John McCain’in başkan yardımcısı olarak bir kadını seçmesi taktik bir adım olarak yorumlanıyor. Ancak Sarah Palin’in iç ve dış siyasetteki deneyimsizliği, Amerika içinde bile az bilinen bir politikacı olması, tartışma konusu oldu.

Kurultaydaki bir diğer ilk ise, 80 yıldır ilk kez ne mevcut başkanın, ne de yardımcısının yeni dönem için aday olduğu bir seçim yaşanacak olması. Başkan Bush iki dönem başkan seçildiği için üçüncü dönem için aday olamıyor. Yardımcısı Dick Cheney ise seçimlere girmeyeceğini açıklamıştı. 2008 başkan seçimleri John McCain'in de ilk girişimi değil. McCain ilk kez 2000 yılında Cumhuriyetçi Parti önseçimlerinde Bush'a karşı yarışmıştı.

Bir değişiklik yapılmaması durumunda dört gün sürecek Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı Perşembe gecesi sona erecek.Spor karşılaşmalarının yapıldığı Xcel Energy Center'da düzenlenecek kurultayı 15 bin basın mensubu izliyor.

XS
SM
MD
LG