Erişilebilirlik

Almanya'da Sınavla Vatandaşlık Dönemi Başlıyor


Almanya'da yarından (Pazartesi) itibaren vatandaşlık testi dönemi başlıyor. Buna göre Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, söz konusu testde başarılı olmak zorunda.

Almanya'da yaşıyan göçmenler için Alman vatandaşlığına geçmek şimdiye dek pek kolay değildi. Başvuranların yeterli düzeyde Almanca bilmekle birlikte, öncelikle sekiz yıl boyunca yasalara uygun bir şekilde Almanya'da yaşamış olmaları ve geçimlerini sağlayabildiklerini ispatlamalarının yanısıra Alman Anayasa düzenine bağlı olduklarını ve sabıkalarının da bulunmadığını kanıtlamaları gerekiyordu.

Pazartesi gününden itibaren uygulamaya alınan vatandaşlık testi Alman olmayı arzulayanların bu ülkenin tarihini, kültürünü, sosyal yapısını ne kadar iyi bildiklerini sınamayı amaçlıyor. Testdeki soruların içeriğine bakıldıkta, ağırlıklı olarak Almanya 'daki yönetim ve hukuk sistemi, vatandaşlık ödevleri ve yakın tarihe ilişkin bilgilerin yer aldığı görülüyor. 'Demokrasilerde Siyaset', 'Tarih ve Yükümlülükler' ile 'Birey ve Toplum' başlıkları altında toplanan toplam 310 sorudan 33'ü Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara sorulacak ve bunlardan 17'sini doğru yanıtlayanlar da vatandaşlık testini geçmiş sayılacak.

Testi ilk defada kazanamayanların istedikleri kadar tekrar etme hakkı var. Vatandaşlık testi uygulamasına kararın açıklandığı günlerde başlayan tepkiler bugün de dinmedi. Birlik Partileri testi savunurken, hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD ile muhalefetteki Sol Parti, Yeşiller ve liberal FDP, testin sorularının çok zor olması nedeniyle caydırıcı bir niteliği olduğunu ve Alman vatandaşlığına geçişleri azaltacağını savunuyorlar.

BM'nin Ayrımcılığı Önleme Komisyonu'da Alman vatandaşlığına geçişte yapılacak test soruları üzerinde yaptıkları inceleme sonrası, soruların ayrımcılık hissi verecek şekilde formüle edildiğini açıkladı. Vatandaşlık testi sorularına Türk teşkilatları da eleştiride bulunmaya devam ediyor.

Almanya Türk Toplumu başkanı Kenan Kolat, Alman hükümetinin Alman vatandaşlığına geçişi engellemek istediğini ve verilen ülkedeki göçmenlere verilen mesajın 'Alman vatandaşlığına geçişi istemiyoruz' olduğunu öne sürüyor. Kenan Kolat, uygulamaya gösterilen tepkilerin boşa gitmediği, sonuçta kamuoyunun bu konuda hassaslaştığı görüşünde.

Federal İstatistik Dairesi'nin 2007 yılında Alman vatandaşlığına geçen yabancılar ile ilgili yayınladığı verilere göre, vatandaşlığa geçen kişilerin sayısı 2006'ya kıyasla yaklaşık yüzde 10 azalarak 113 bine geriledi. Alman vatandaşlığına geçişte, 2000 yılına göre ise, üçte birlik bir düşüş yaşandığı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG