Erişilebilirlik

'Hedefimiz 2008'de Çözüm'


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte Kıbrıs sorununda çözüme 2008 yılı içinde ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı. Talat Kıbrıs Türk halkının kazanılmış ve tescil edilmiş haklarını korumaya kararlı olduklarını söylerken, Cumhurbaşkanı Gül, Kıbrıs'ta çözümün BM çatısı altında, iki eşit halk ve iki kurucu devlet tarafından oluşturulacak yeni bir ortaklıkta bulunacağını dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs'ta taraflar arasında 3 Eylül'de başlayacak kapsamlı müzakere süreci öncesinde Ankara'da Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'la Çankaya Köşkü'nde biraraya geldi.

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Talat, Türkiye'nin desteğinin KKTC için 'yaşam kaynağı' olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs sorununun çözümü için esnek ve iyi niyetli olduklarını ancak Kıbrıs Türk halkının kazanımlarından taviz vermeyeceklerini anlatan Talat, bunların başında 'Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği'nin geldiğini dile getirdi. "Bizim hedefimiz 2008 yılı içinde çözüme erişmektir. Bunun için de yeterli birikim vardır" diyen Talat, Kıbrıs sorununun çözümü için tüm iyi niyetleriyle masada olacaklarını kaydetti.

Resmi tutumlarının garanti ve ittifak anlaşmalarının değişmeden korunması ve yeni düzeni garanti etmesi olduğunu belirten Talat, Türkiye'nin garantörlüğünden asla vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Talat, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın "Güzelyurt verilmeden çözüme ulaşılamayacağı" yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, Hristofyas'ın müzakereler başlamadan müzakere unsurlarını masaya getirmesini 'son derece yanlış ve görüşme sürecini torpilleyici' bir tavır olarak gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Kıbrıs'ta çözümün BM çatısı altında, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde, iki eşit halk ve iki kurucu devlet tarafından oluşturulacak yeni bir ortaklıkta bulunacağını söyledi. Kıbrıs'ta yeniden bir müzakere sürecinin başlamasında Cumhurbaşkanı Talat'ın 'yapıcı tavrı'nın etkili olduğunu anlatan Gül, "Muhakkak ki herkesin bir ilkesi vardır. Burada adil, hakçı olmak önemlidir ve yeni kurulacak düzenin çalışılabilir olması, devam edebilir olması önemlidir" dedi.

KKTC ve Osetya Farkı

Cumhurbaşkanı Gül ile Talat'a, Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'yı tanımasının Kıbrıs'ın konumunu etkileyip etkilemeyeceği de soruldu. Talat; Osetya, Abhazya, Kosova ve Kıbrıs'ın ayrı ayrı konular olduğunu ve ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, KKTC halkının çifte standarttan en fazla muzdarip halk olduğundan yakındı. Cumhurbaşkanı Gül de, Kıbrıs sorununun soğuk savaş döneminin yarattığı bir sorun olmadığını dile getirdi. Gül, Kıbrıs Türkleri ile Rumları'nın ortak olarak bir devlet kurduklarını, sonrasında da bu ortaklığın şartlarını yerine getirilmediği için ayrılık yaşandığına dikkat çekti ve Kıbrıs sorununun 'çok daha meşru' olduğuna vurgu yaptı.

XS
SM
MD
LG