Erişilebilirlik

27 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


New York Times Rusya'nın Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanımasını, bölgedeki ayrılıkçı eğilimleri güçlendirecek bir gelişme olarak yorumluyor. Gazete, Bush yönetimini de krizi kötü yönettiği gerekçesiyle eleştiriyor.

"Başkan yardımcısı Dick Cheney'ini gelecek hafta yapacağı Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve İtalya gezisi sırasında ne söyleyeceğini bilemiyoruz. Ancak dünyanın en son ihtiyaç duyduğu şey, Cheney'in yeni gerginlikler ve kırgınlıklar yaratacak bir tavır içine girmesidir. Gürcistan'ın Güney Osetya ve Abhazya'da yönetimi ele geçirme çabalarını sürdüreceğini söyleyen Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, yaşananlardan hiç ders çıkarmamış gibi görünüyor. Rusya ile Batı arasındaki ilişkiler son dönemin en kötü devresinde. Bunun süreklilik arz eden bir çatışmaya dönüşmemesi için meydan okuma değil, kararlı ve ince bir tavır izlenmesi gerekiyor."

Boston Globe Pakistan'da devlet başkanlığı seçiminin koaliyon hükümeti içinde krize yol açtığını hatırlatıyor. Yapılan yorumda, Bush yönetiminin Pakistan'daki siyasi kavgalara karışmasının Amerika'ya zarar verdiği ileri sürülüyor:

"Pakistan hem nükleer bir güç, hem de Pakistan ve Afganistan Taleban'ının yanı sıra El Kaide militanlarının da barındığı bir ülke. Bu nedenle Pakistan'ın sorunları kaçınılmaz biçimde Amerika'yı da ilgilendiriyor. Bush'un Paksitan'da tarafsızlık iddiası gerçek temeller oturmalıdır. Pakistan'daki iktidar mücadelesinden kimin galip çıkacağını tahmin etmek çok zor ve Amerika'nın müdahale etmesi halinde bir kez daha yanlış tarafa oynama ihtimali çok yüksek."

Washington Post, Demokrat Parti Kurultayının ikinci gününe Hillary Clinton'ın Barack Obama'ya verdiği desteğin damga vurduğunu yazıyor. Gazete, tıpkı Hillary Clinton gibi eski başkan Bill Clinton'ın da Obama'ya vereceği desteğin önem taşıdığını vurguluyor:

"Bill Clinton, son 64 yılda iki dönem boyunca görevde kalmayı başarmış tek Demokrat başkan ve onun bu başarısı Obama için örnek olmalı. Clinton, Amerika'nın refahının, dünyayla ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye bağlı olduğunu iyi kavramıştı. Bugün de küreselleşmenin yarattığı sıkıntılar karşısında serbest ticaret ve yatırıma karşı çıkmak, hem Amerika'da durgunluğa hem de dünyada yoksulluğa yol açacaktır. Clinton, Amerikan halkını, ekonomideki küreselleşmenin bir tehdit değil, fırsat olduğuna ikna etmeyi başarmıştı."

USA Today de Senatör Hillary Clinton'ın Obama'ya verdiği desteğe rağmen Hillary'yi sevenlerin bu çağrıya uyup uymayacağını sorguluyor. Gazete, adaylığına şüpheyle bakan Clinton taraftarlarını kazanmak için Barack Obama'nın daha fazla çaba harcaması gerektiğini yazıyor:

"Birçok kadın seçmen, Hillary Clinton'ın büyük bir partinin ilk kadın başkan adayı olmasını kıl payı kaçırmış olmasından dolayı kırgın. Dar gelirli beyazlar da benzer duygular içinde. Bu seçmenler ne kızgın ne de ırkçı. Sadece, Obama'nın kendi kaygılarını McCain'den daha iyi anladığına ve kendileri için daha fazla çaba harcayacağına ikna olmamış insanlar. Hillary Clinton'a gelince, o etkili bir başkan eşi olmaktan, saygın bir senatörlüğe ve kıl payı kaçırılmış başkan adaylığına giden siyasi evrimini sürdürüyor. Belki, yeniden başkan adayı olma imkanı yakalayabilir, belki de Edward Kennedy gibi Senato'un lideri rolünü üstlenebilir. Salı gecesi yaptığı konuşma, Clinton'ın mücadeleye devam ettiğini gösteriyor."

XS
SM
MD
LG