Erişilebilirlik

Demokratlar McCain'e Yüklendi


Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’nın ikinci gününde eski başkan adayı New York Senatörü Hillary Clinton önemli bir konuşma yaparak Demokrat Partililerin Barack Obama’ya destek vermesini istedi.

Clinton, “ben Senatör Barack Obama’nın destekçisiyim” diyerek konuşmasına başladı... Delegeler tarafından büyük bir çoşkuyla karşılanan Clinton, “birleşmemizin zamanı gelmiştir” dedi ve “Cumhuriyetçilerin bir daha iktidara gelmesine seyirci kalamayız” diye konuştu.

New York Senatörü Clinton, “Sevdiğimiz ülkeyi geri alma zamanı artık gelmiştir. Şimdi artık, tek bir amaç çevresinde ve tek bir parti olarak birleşme zamanıdır. Barack Obama, benim adayım ve bizim Başkanımız olmalıdır” dedi.

Kendisine destek veren Demokrat Partili seçmenlere teşekkür eden Clinton, seçmenlerin artık geleceği düşünerek Obama’ya oy vermesi gerektiğini vurguladı. Clinton, Obama’nın Irak Savşına sorumlu bir şekilde son vereceğini; ekonomiyi canlandıracağını; küresel sorunlarla mücadele edeceğini ve Amerika’nın enerji politikasını değiştireceğini söyledi.

Clinton, konuşmasında, bir kadın olarak başkan adayı olduğunu vurgulayarak “Benim annemin oy kullanma hakkı yoktu... Ama benim kızım annesinin başkan olması için oy kullandı” dedi.

Clinton, önümzdeki dört yılın, geçtiğimiz sekiz yıla benzememesi için McCain’in iktidara gelmesinin engellenmesi çağrısında bulundu.

Clinton gibi, eski Virginia Valisi Mark Warner da, konuşmasında, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı John McCain’e sert eleştiriler yöneltti. Warner ve Kurultayın ikinci gününde söz alan bütün konuşmacılar, McCain ile Başkan George Bush arasında benzetme yaparak seçmenlerden destek toplamaya çalıştı.

Kurultay’ın ikinci gününde podyuma çıkan 60’a yakın konuşmacı arasında bütün ilgiyi Hillary Clinton topladı. Clinton, Demokrat Parti Başkan adaylığını açıkladığında favori aday olarak görülüyordu. Ancak, Obama, Ocak ayında yapılan ilk önseçimde sürpriz bir şekilde birinci gelmiş; daha sonraki önseçimlerde üstüste zafer elde ederek Demorkat Parti başkan adaylığını kazanmayı garantilemişti. Amerika’nın 50 eyaletinde yapılan önseçimlerde, Clinton oyların yüzde 40’ını alarak Obama’ya az bir farkla yenilmişti.

Clinton’un bugünkü konuşması son derece önemliydi. CNN ve Opinion Research Şirketi tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir ankette, Clinton’u destekleyen seçmenlerin yüzde 27’sinin genel seçimde oylarını Cumhuriyetçilerden yana kullanacağı belirlenmişti. Yani bazı Clinton yanlıların Obama’nın adaylığına henüz ısınamadı. Önseçimlerde Obama – Clinton çekişmesi nedeniyle yıpranan Demokrat Parti içinde birliğin sağlanması Kasım ayındaki genel seçimlerde zafere ulaşılması açısından son derece önemli. İşte Hillary Clinton’un vermeye çalıştığı mesaj da buydu.

Demokrat Parti Ulusal Kurultayı bugün de devam ediyor. Bugün, Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Adayı Senatör Joseph Biden, eski Başkan Bill Clinton delegelere hitap edecek. Bugün ayrıca, Demokrat Parti delegeleri Barack Obama ve yardımcısı Joe Biden’ın adaylıklarını onaylayacak.

XS
SM
MD
LG