Erişilebilirlik

Rusya  Abhazya ve Güney Osetya'yı Tanıdı


Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını resmen tanıdı.

Medvedev, 90’lı yıllardaGürcistan'dan ayrılan iki bölgenin bağımsız devletler olarak tanınmasını öngören kararnameyi imzaladığını ve dışişileri bakanlığına diplomatik ilişki kurma emri verdiğini açıkladı.

Gürcistan, Rusya’nın kararını “açık bir ilhak” olarak tanımladı.

Washington’da Pentagon sözcüsü, Gürcistan’daki Rus birliklerinde önemli hareketlilik görüldüğünü ancak Moskova’nın henüz ateşkes anlaşmasına tam uymadığını bildirdi. Sözcü, Rus birliklerinin hala güvenlik bölgeleri, kontrol noktaları ve gözlem karakolları kurduğunu söyledi.

Amerika’nın Tiflis büyükelçiliği, Amerikan savaş gemilerinin Gürcistan’a yardım sevkine yarın başlayacağını bildirdi.

Rus Genelkurmay Başkanı yardımcısı Orgeneral Anatoly Nogovitsyn, yardım gemileriyle ilgili olarak, Karadeniz’deki NATO varlığının aşırı düzeye çıktığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, 90'lı yıllarda Gürcistan'dan ayrılan iki bölgenin bağımsız devletler olarak tanınmasını öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı.

Rus Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi ile alt kanadı Duma, dün, oybirliğiyle Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının tanınması yönünde karar aldı.

Parlamenterlere hitap eden Abhazya ve Güney Osetya Devlet Başkanları Sergey Bagapş ve Eduard Kokoşyti, artık Gürcistan'la birlikte yaşamak istemediklerini söyledi.

Bağlayıcı olmayan karar tasarısında, Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'e bu yönde adım atması tavsiye ediliyordu.

Ulusal güvenlik danışmanlarıyla görüştükten sonra televizyondan halka hitap eden Medvedev, kararla, Abhaz ve Osetyalıların tercihini kabul etmiş olduğunu söyledi.

Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Giga Bokeria kararı ağır bir dille kınadı Rusya'yı Gürcistan toprakların ilhak etmekle suçladı.

Başkan Bush dün bir açıklama yaparak, Rusya liderlerine, Rus Parlamentosu'nun Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsız devletler olarak tanınmasını öngören tavsiye kararını uygulamaya koymamaları için çağrıda bulunmuştu.

Cheney Bölgeye Gidiyor

Beyaz Saray, Amerika'nın Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne desteğini vurgulamak için Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve bazı üst düzey yetkilileri bölgeye gönderiyor.

Heyet Gürcistan'ın yanı sıra Ukrayna ve Azerbaycan'ı da ziyaret edecek. Başkan Yardımcısı Cheney ayrıca, İtalya'da bir güvenlik toplantısında da konuşacak.

Cheney'nin ziyareti açıklanırken Savunma ve Dışişleri bakanlıkları, Rusya'nın, ateşkes anlaşmasına uymadığını, Güney Osetya'ya 6 Ağustos'ta birliklerini göndermeden önceki pozisyonuna dönmediğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, Rus birliklerinin, verilen sözün aksine, Güney Osetya'nın dışında fakat Gürcistan içlerinde bulunduğunu söyledi. Sözcü, Rusya'nın ateşkese uymadığını, Poti yakınındaki kontrol noktalarının hala kaldırılmadığını söyledi.

Sözcü ayrıca, Amerika'nın Rusya'nın birliklerini çekmemesinden kaygı duyduğunu vurguladı. Robert Wood, ateşkes anlaşmasının Rusya'ya, Abazya ve Güney Osetya'nın dışında, eskiden de barış gücü bulundurduğu noktalarda asker tutmasına olanak tanıdığını, ancak bu durumun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT gözlemcilerinin bölgeye gitmesiyle son bulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, 100 kişilik gözlemci gruptan 20'sinin bölgeye ulaştığını, diğerlerinin de Gürcistan'a en kısa sürede gideceğini söyledi. Wood, Rusya'nın gözlemcileri engellemesi için bir neden bulunmadığını da belirtti.

Sözcü, yine aynı konuda, Rus parlamentosunun her iki kanadının da Güney Osetya ve Abazya'nın tanınması için yaptıkları çağrıyı, kabul edilemez olarak niteledi ve reddetti. Sözcü Wood, Moskova'nın altına imza koyduğu birçok uluslararası anlaşmadan doğan yükümlülükleri uyarınca, Rusya'nın Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini vurguladı. Rus Parlamentosunun çağrısına bazı Avrupalı devletlerden ve Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili'den de eleştiriler geldi. Saakaşvili, kimsenin Gürcistan'a ait bölgeleri topraklarına katamayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakan Yardımcılarından Reuben Jeffery'nin başkanlığındaki bir heyetin Tiflis'e giderek yeniden inşa çalışmalarıyla ilgili değerlendirmede bulunacağını açıkladı. Yeniden yapılandırma çalışmalarının 2 milyar Doları bulması bekleniyor. Bu arada, Savunma Bakanlığı denizden ve havadan Gürcistan'a 20 milyon Dolar değerinde 700 ton yardım malzemesinin ulaştırıldığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG