Erişilebilirlik

'Aşırı Sağcılar Almanya'da Güçleniyor'


İstihbarat teşkilatları Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki aşırı sağcı ve ırkçı oluşumların yeni bir güç birliği içinde olduklarını bildiriyorlar.

Konuyla ilgili raporların ortaya koyduğu en çarpıcı bulgu, aşırı sağın kabuk değiştirerek, daha organize ve entellektüel bir çizgide yol aldığı tespiti. Almanya’daki aşırı sağcı çevreler iseAvrupa genelinde olduğu gibi Almanya`da da aşırı sağ akımlar güçleniyor. Özellikle Almanya’da aşırı sağcıların işlediği suçlarda ve kişilerin saldırılarına uğrayan kurbanların sayısında da artış yaşanıyor.

Bu arada Alman Neo-Nazilerin yeni bir strateji izleyerek gayrimenkul almaya yöneldiği haber veriliyor. Nitekim Almanya’nın başkenti Berlin’de, Avrupalı aşırı sağcıların beyin takımının bir villa alarak yeni bir yapılanmaya gitmesi, ülkedeki göçmenleri ürküten bir gelişme daha rahat miting ve propaganda çalışmaları yapabilmek için gayrimenkul almaya yöneldi. Miting ve gösterileri polis tarafından engellenen gruplar, geniş arazilere sahip çiftlik evleri ve malikhaneleri satın alarak bunları toplantı merkezi haline getiriyor.

Alman polisi, son dönemde 50’ye yakın ve özel mülk oldugu için polisin giremediği dev gayrimenkülün Neo-Nazi gruplar tarafından satın alındığını açıkladı. Bunun en son kanıtı, İsveç`te aşırı sağ faaliyetleriyle tanınan işadamı Patrick Brinkmann’ın, başkent Berlin’de devasa bir villa satın alması. Kentin en zengin semtinde 3.3 milyon Euro’ya satın alınan, yüksek duvarlar ve güvenlik kameraları ile korunan villanın ‘Kontinent Europa’, yani ‘Avrupa Kıtası’ adlı aşırı sağcı vakfın merkezi olduğu biliniyor.

Aşırı sağcı entellektüellerin üyesi olduğu vakıf, ‘Amerikan hegemonyasından bağımsız ve yabancılardan temizlenmiş bir Avrupa’ istiyor. Söz konusu binada vakıf üyeleri seminer ve konferanslar düzenliyor. Hitler’in Nazi döneminde de başkent olan Berlin’de, 75 yıl sonra benzer ideolojileri temsil eden bir oluşumun varlığı tedirginliğe ve tepkilere neden oluyor. Yeşiller Partisi Berlin milletvekili Bilkay Öney, güvenlik yetkililerinin zamanında uyarıda bulunmadığını belirterek, aşırı sağın yükselişine seyirci kalındığını savunuyor. Yeşiller Berlin Milletvekili güçlenen aşırı sağla mücadelenin sadece politik platformda değil, sosyal zeminde gerçekleşmesi gerektiğini söylüyor ve söz konusu villanın bulunduğu semtdeki insanlara da önemli bir görev düştüğünü belirtiyor.

Bu arada istatistiklere göre Almanya’da aşırı sağ suçlardaki artış kaygı verici boyutlara ulaştı. Buna göre, bu yılın Ocak-Mayıs ayları arasında kayıtlara geçen aşırı sağ saldırıların sayısı 5 bin 950 olarak açıklandı. Bu rakam ise, geçen yılın aynı dönemine göre bin 500 daha fazla suç işlendiği anlamına geliyor. Bu saldırılarda bir kişi öldü, 370 kişi ise yaralandı.

XS
SM
MD
LG