Erişilebilirlik

ABD'de Evsizlerin Sayısı DüşüyorSteve Thomas eşinden boşanmış, işsiz ve evsiz. Thomas 5 yıl boyunca Washington’da sokaklarda yaşamış. Hükümetin verilerine göre Thomas, uzun süredir evsiz olan onbinlerce Amerikalıdan biri. Evsizlerin ya da barınaklarda yaşayanların sayısı 671 bin olarak tahmin ediliyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, bu sayının bir tahmin olduğunu, gerçek sayının 2-3 milyonu bulabileceğini söylüyor. İmar ve İskan Bakanlığı’nın, 2007 Yılı Yıllık Evsizlik Raporu’nda bir yıldan beri evsiz olanların sayısında yüzde 15 oranında düşüş olduğu kaydediliyor. Raporu hazırlayan araştırmacılardan Jill Hadduri 1 milyon 600 bin evsizin kendilerine yaşayacak bir sığınak bulduğunu söylüyor.

2007 yılı Eylül ayında biten araştırma, Amerika’da son aylarda iyice kötüleşen emlak krizi sırasında icra nedeniyle evlerini kaybedenleri kapsamıyor. Hadduri, evsizlerin yüzde 70’inin tek başına yaşadığını, aileleri olmadığını söylüyor. Çoğu orta yaşlı erkek olan bu kişiler azınlık gruplara mensup ve büyük kentlerde yaşıyor. Rapora göre her beş evsizden biri, hapishaneden çıkmış. Yüzde 13’üyse eski muharip. Pennsylvania Üniversitesi’nden Dennis Culhane, bu kişilerin çoğunun başka sorunları da olduğunu söylüyor. Culhane, “Evsizlerin yüzde 28’inin son derece ciddi akıl hastalıkları var. Yüzde 38’i de alkol ve uyuşturucu bağımlısı” diye konuşuyor. Steve Thomas bu evsizlerden biri. Uyuşturucu bağımlılığının gençlik yıllarında başladığını söyleyen Thomas bağımlılığı nedeniyle evsiz kaldığını ve 40 yıldır kokain, marihuana ve alkol kullandığını anlatıyor.

İmar ve İskan Bakanlığı evsiz sayısında geçen yıl kaydedilen düşüşü, sosyal konut inşaatları da dahil olmak üzere hükümetin evsizlere yönelik programlarının başarılı olmasına bağlıyor.

XS
SM
MD
LG