Erişilebilirlik

Central Park'ta Dünya Müziği


New Yorklular ve kente gelen yerli ve yabancı turistler ücretsiz yaz etkinliklerinden yararlanmak için Central Park’a akın ediyor. İlk kez 1986 yılında başlatılan etkinlikler, bir dönem adi suçluların mekanı haline gelen Central Park’a daha fazla New Yorklu’yu çekmek için yapılıyor. Geçen 22 yıl içinde yaz etkinlikleri New York’un en popüler açık hava olaylarından biri haline geldi. Etkinliklere katılan yabancı müzisyenler içinse bu durum, müziklerini Amerika’da tanıtmak için bulunmaz bir fırsat.

Central Park’ın bedava yaz etkinliklerinin büyük bölümü uluslararası müziğe ayrılmış. Örneğin batı Afrika müziği konserine Mali, Senegal ve Nijeryalı sanatçılar katıldı. Bu sanatçılar arasında Nijeryalı Kaleta da vardı. Etkinlik programcısı James Burke bütün New Yorklular’ı parka çekmek istediklerini söylüyor. Burke “New York’un çok çeşitli toplumları ve müzikseverlerini bir araya getirmeye çalışıyoruz. Herkesi daha önce adlarını duymadıkları sanatçıların konserlerini izlemeye davet ediyorum. Çünkü çok muhteşem bir konser izleyeceklerinden eminim,” diye konuşuyor.

Kaleta’nın grubu ZOZO AFROBEAT’ta beyaz Amerikalı müzisyenler de var. Ancak Kaletta yaptıkları müziğin otantik Afrika müziği olduğunu söylüyor. Bir başka yıldız sanatçı da Malili gitarist Ali Farka oğlu Vieux Farka Toure. Sanatçı, geleneksel Mali şarkıları ve batı rock müziğinin kendi blues tarzı müziğinin temelini oluşturduğunu söylüyor. Toure Amerikalılar’ın tam anlamasalar da dünya müziğine alışmaya başladıklarını söylüyor. Senegalli müzisyen Fallou Dieng göze çarpan bir başka sanatçı. Bob Marley şarkıları söyleyen Dieng, Senegalli dansçıların eşliğinde kalabalığı çoşturuyor. Guyanalı bu iki kızkardeşe göre yaz etkinlikleri New York’un çok kültürlü yapısını gözler önüne seriyor.

XS
SM
MD
LG