Erişilebilirlik

Demokrat Parti'de Kurultay Heyecanı


Demokrat Parti'nin Ulusal Kurultayı bugün başlıyor. Colorado eyaletinin Denver kentinde yapılan Kurultay'da Illinois Senatörü Barack Obama partisinin başkan adaylığını resmen kabul edecek.

Bu haftanın sonunda Illinois Senatörü Barack Obama Demokrat Parti'nin başkan adayı seçilecek. Amerika'da başkanlık seçimlerinden önce yapılan kurultaylarda delegeler Parti'nin adayını seçiyorlar.

Demokrat Parti Kurultayı'nda 4,440 delege oy kullanacak. Delegelerin çoğu Ocak ayından bu yana Amerika'nın bütün eyaletlerinde yapılan önseçimlerde alınan sonuçlara göre oy kullanıyor. Yani delegeler, Demokrat Partili seçmenlerin tercihlerini Kurultay'da yansıtmak durumundalar. Delegelerin yüzde 20'siyse, 'Süper Delegeler'den oluşuyor. Demokrat Partili valiler, milletvekilleri, senatörler ve üst düzey parti yetkilileri 'Süper Delege' olarak görev yapıyor ve tercihleri doğrultusunda oy kullanabilirler.

Oylama televizyonlardan canlı olarak yayınlanacak. James Madison Üniversitesi öğretim üyesi Peter Pham Amerika'daki parti sisteminin demokratik yapısına dikkati çekiyor. Pham, Amerika'da partilerin adaylarının seçilmesi sürecine katılımın hemen hemen herkese açık olduğunu vurguluyor. Seçim kayıtlarını 'Demokrat Partili' olarak yaptıran veya Demokrat Partili olduklarını beyan eden seçmenlerin kullandıkları oylar sonucunda Obama partinin adaylığını kazanacağını garantilemişti.

Parti Kurultayı'nda Obama'nın zaferi resmileşecek. Kurultay, bugün Demokrat Parti Genel Başkanı Howard Dean tarafından açılacak. Teknik komisyonların çalışmaları da bugün yapılacak. Bu akşam Barack Obama'nın özgeçmişi konusunda bir sunum yapılacağı bildiriliyor. Yarınki oturumlarda Parti Ulusal Platformu olarak bilinen Demokrat Parti'nin politikaları değerlendirilecek ve delegelerin oyuna sunulacak. Resmi oylama Çarşamba günü yapılacak. Perşembe günü de Senatör Barack Obama bir konuşma yaparak Parti'nin başkan adaylığını kabul edecek. Obama bu konuşmasını, kurultay salonu yerine, daha büyük bir kalabalığa hitabedebilmek için yine Denver'daki 70 bin kişilik stadyumda yapacak.

Hafta boyunca Demokrat Parti'nin önde gelen isimleri Kurultay'da konuşma yapacak. Bu arada, kurultayın yapılacağı binanın dışında gösterilerin yapılması da bekleniyor. Kurultay için Amerika'nın 20'nci en büyük kenti olan Denver'a en az 50 bin kişi geliyor. 6 bin delege, 14 bin parti üyesinin katılacağı Kurultay'ı 15 bin gazeteci izleyecek. Kurultay'a yurt dışından da yoğun ilgi var. Demokrat Parti'nin verilerine göre 134 ülkeden yabancı gazeteci Denver'da görev yapacak.

XS
SM
MD
LG