Erişilebilirlik

Pekin’de Olimpiyat Gençlik Kampı


Pekin'deki Olimpiyat Gençlik Kampı'na dünyanın dört bir yanından yaklaşık 500 öğrenci katılıyor. 1912 Stockholm Olimpiyatlarında başlayan ve 1964 Tokyo Olimpiyatlarından sonra gelenek haline gelen gençlik kampında değişik spor dalları sayesinde kültürler arasında köprü kuruluyor.

200 ülkeden gelen ve yaşları 16-18 arasında olan öğrenciler, Pekin'de olimpiyat sürecini izliyor. Kenya, Bulgaristan, İsveç gibi ülkelerden öğrenciler, Pekin'de her kıtadan yeni arkadaşlar ediniyor. Fildişi Sahili'nden Detyange Vanesse ve arkadaşı da Çin'den çok etkilenmiş. Vanesse, "Pekin'i sevdim. Çok sıcak karşılandık. İyi vakit geçiriyoruz. Çinliler çok konuksever ve güleryüzlü. Birçok etkinlik düzenleniyor. Yemekler, arkadaşlar, herşey çok güzel" diye konuşuyor. Uruguaylı Carolina Castelli de halinden memnun. Castelli "Burada dünyanın dört bir yanından 400 gençle tanışacağımı hayal bile edemezdim. Çin'de olmak olağanüstü güzel" diyor.

Olimpiyatlara katılan sporcular altın madalya hedeflerken Norbert Bonnici'nin kendi umutları var. Öğrenciler, Olimpiyatların yarışmalardan çok, kültürler arasında köprü kurmak açısından önemli olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG