Erişilebilirlik

Amerikalı Seçmenin Önceliği: Irak ve Ekonomi


Kasım ayındaki başkanlık seçiminde oy kullanacak olan Amerikalılar adayların, Irak savaşı, yüksek enerji fiyatları ve ekonomik yavaşlamayla ilgili politikalarını sorguluyor.

Irak’taki Amerikan varlığının ne olacağı, seçmenin kaygılarının başında geliyor. Demokrat aday Barack Obama, başkan seçilirse, 16 ay içinde muharebe birliklerini çekeceğini söylüyor.

Buna karşılık Cumhuriyetçi aday John McCain, çekilme takvimi belirlenmesine karşı çıkarak, birliklerin, zafere ulaşıncaya kadar Irak’ta kalması gerektiğini savunuyor.

Afganistan ve Irak savaşları, Kasım ayındaki seçimler için dış politikayı, en önemli konu haline getirdi. Her iki aday da dış politikadaki maharetlerini kanıtlayabilmek için, alışılmamış bir şekilde ülke dışına seyahat ettiler. McCain Temmuz ayında Meksika ve Kolombiya’ya gitti. Obama ise Afganistan, Irak, Ürdün, İsrail, Filistin, Almanya, Fransa ve İngiltere’ye gitti.

Ülke içinde ise, ekonomik kaygılar seçmen için ağırlık taşıyor. Konut kredisi krizinin sonucu bir çok ev sahibi aldığı borcu ödeyemedi ve evleri satıldı. Bir yıldır rekor düzeylerde seyreden petrol fiyatı da seçmeni düşündürüyor. Obama ve McCain artan fiyatlarla, yabancı petrole bağımlılığı azaltarak mücadele edeceklerini söylüyor. Obama fiyatı düşürmek için stratejik petrol rezervini devreye sokacağını söylüyor, McCain ise, denizde petrol aramalarını hızlandırıp nükleer enerjiye yönelmeyi vaat ediyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG