Erişilebilirlik

El Beşir Batı'yı Suçladı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’den, Darfur bölgesindeki şiddeti durdurmasını istedi.

Gül, dün İstanbul’da görüştüğü El Beşir’e hükümetinin bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini anlattığını söyledi.

El-Beşir ise, ülkesindeki tecavüz, saldırı, zorla sürgün ve idam olaylarının sorumlusunun Batı ile işbirliği yapan gruplar olduğunu öne sürdü. El-Beşir, BM’nin Sudan’a yardım konusunda ciddi adımlar atamadığından da yakındı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başsavcısının, Darfur’da soykırım uygulamakla suçlayıp hakkında tutuklama emri çıkartılmasını istediği Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, mahkemenin hiçbir kararını dikkate almayacağını söyledi.

Başsavcı Luis Morena-Ocampo’nun, tutuklanması istemiyle UCM’ye 14 Temmuz’da yaptığı başvurunun ardından ilk yurtdışı seyahatini Türkiye’ye gerçekleştiren Sudan Devlet Başkanı El-Beşir, hakkındaki iddialar ve ülkesindeki durum hakkında açıklamalarda bulundu. El-Beşir, Türkiye-Afrika zirvesine katılmak için geldiği İstanbul’da, zirvenin son günü düzenlediği basın toplantısıyla uluslararası medyanın ilgi odağı oldu.

UCM Başsavcısı’nın kendisini Darfur’da cinayet, ırza geçme ve zorla sürgün kampanyası planlamakla suçladığını hatırlatan El-Beşir, “Başsavcı Sudan’a gelmeden, inceleme yapmadan nasıl karar veriyor” diye çıkıştı. Sudan hükümetinin Amerika ve diğer Batı ülkelerinin Irak, Filistin ve Afganistan’daki politikalarına karşı çıktığı için ‘bölücü’ güçlerin hedefi olduğundan yakınan El-Beşir, Sudan’da savaş olduğu gerçeğini doğruladı ancak 300 bin kişinin öldürüldüğünden sözeden Batı medyasını olayları çarpıtmakla suçladı.

“Bizim kendi bağımsız yargımız var” diyen El-Beşir, hiçbir Sudan vatandaşının yurtdışında yargılanmasına izin vermeyeceklerini, UCM’ye taraf olmadıklarını, her Sudan vatandaşının sadece İslam şeriatı kurallarına göre yargılanabileceğini dile getirdi. El-Beşir, Sudan hükümetinin ülkede barışı sağlamak için çalıştığını, önümüzdeki yıl ‘bağımsız’ seçimlere gidileceğini ve Sudan’da nasıl bir yönetim olacağına sadece Sudan halkının karar vereceğini kaydetti.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Arap dünyası başta olmak üzere Afrika’nın, İslam dünyasının ve Pasifikler’in kendisine verdiği desteğe teşekkür etti. Türkiye ile ilişkilerinin de ‘güçlü dostluk’ niteliği taşıdığını belirten El-Beşir, maden ve petrol yatakları zengin olan ülkesinde barışı sağlamak için Birleşmiş Milletler’in de (BM) yeterli çabayı göstermediğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de 50 ülkeden temsilcinin katılımıyla düzenlenen ‘Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nin kapanışında yaptığı konuşmada Türkiye-Sudan ilişkilerinin her açıdan geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Gül, Sudan’ın bölgesinde ekonomik açıdan çok güçlü bir ülke olduğuna vurgu yaparken Türkiye-Sudan ilişkilerinin geliştirilmesinin tarafların çıkarına olduğunu dile getirdi. Gül, Ömer el-Beşir’e Sudan’da insan haklarına saygının hakim kılınması gerektiği telkininde bulunduğunu da belirtirken, Sudan’da bu yönde gelişmeler olacağına inandığını kaydetti.

XS
SM
MD
LG