Erişilebilirlik

20 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


New York Times gazetesi, Amerika'da, mali krizin daha da yayıldığı tespitinde bulunuyor. Yeni iflasların beklendiğini ve işsizliğin daha da artacağı uyarılarının yapıldığını kaydeden gazete, Kongreyi göreve çağırıyor. Yazı, devamla şöyle:

"Kongre üyeleri daha önceki teşvik paketlerindeki hataları tekrarlamayacak, yeni bir teşvik paketi hazırlamalıdır. Yeni teşvik paketi, ekonomiyi canlandıracak unsurlar içermelidir. Tüketimi hızla artıracak gıda desteği ve eyaletlerin temel kamu hizmetlerini yürütmelerini sağlayacak önlemler bunların başında geliyor. Ayrıca altyapı yatırımları da öne çıkartılmalıdır. Aksi taktirde halen sürdürülen yatırımlar iptal edilmek zorunda kalacak ve bu da işsizliği daha da artıracak. Bush yönetimi ve Kongre üyeleri, yeni mali krizleri çıkmadan önleyecek yeni bir çerçeve de oluşturmalıdır. Sisteme güvenin yeniden sağlanması için bu büyük bir önem taşıyor."

Washington Post gazetesi, Olimpiyatların temel ilkeleri arasında hiçbir ayrım olmaksızın herkesin spor yapma hakkına sahip olduğu ilkesinin de yer aldığını hatırlatıyor. Gazete, bu ilkeye rağmen Suudi Arabistan'ın Olimpiyat takımında hiçbir kadının yer almamasının Olimpiyat ruhuna aykırı olduğunu belirtiyor. Washington Post şöyle yazıyor:

"Cezayir, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Olimpiyat takımlarında kadınlar yer alıyor. Hatta Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bayraklarını, kadın sporcular taşıdı. Yani sorun İslamiyet'ten değil, dünyanın en iyi atletlerine karşı yarışacak yetenek ve beceriye sahip kadınları engellemek için Kuran'ı kullanan din adamlarında ve yöneticilerde. Eğer Suudi Arabistan, Olimpiyat takımına kadınları almazsa, 2012 Londra Olimpiyatlarına kabul edilmemelidir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi bu konuda kararlı davranmalı ve sadece açıklamalar yapmakla yetinmemelidir."

Los Angeles Times gazetesi, Pakistan'da devlet başkanı Pervez Müşerref'in istifa etmesinin olumlu bir gelişme olduğu yorumunda bulunuyor. Ancak gazete, Pakistan'da gerçekten demokratik bir işleyişin oluşturulmasının hiç de kolay olmayacağı uyarısında bulunuyor. Yazı devamla şöyle:

"Şimdi Pakistan'ın en güçlü iki partisi olan Ali Zerdari yönetimindeki Pakistan Halk Partisi ile Navaz Şerif başkanlığındaki Müslüman Birliği arasında devlet başkanlığı için acımasız bir mücadele başladı. Müşerref'in yerine bu iki liderden birinin geçmesi tam bir felaket olur. Yaşanacak siyasi kargaşa, bir çok Pakistanlının, askeri yönetim altındaki göreceli istikrarı özlemesine neden olabilir. Ancak demokrasi, şu ana kadar başarısız olduğu bölgelerde bile işleyebilir ve işleyecektir. Sadece biraz sabır gerekiyor. Pakistan halkı ve ordusu bunu kanıtlayabilir."

USA Today gazetesi, Demokrat aday Barack Obama ile Cumhuriyetçi aday John McCain'in Amerika'nın önündeki temel sorunlar yerine birbiriyle uğraşmasını eleştiriyor. Yazı şöyle devam ediyor:

"McCain ve Obama'nın Parti Kurultayları sonrasında üç açık oturumda bir araya gelmeyi kabul etmesi, olumlu bir gelişmedir. Ancak seçimlere 11 hafta kalmışken, adayların çamur atmaya dayalı siyasi anlayışı değiştirme konusundaki kararlılıklarını gösterebilmeleri için zaman giderek daralıyor. Seçmenler gerçek bir değişim istiyor ve bu değişimin seçim kampanyalarının yürütülmesi tarzından başlamasını talep ediyor."

XS
SM
MD
LG