Erişilebilirlik

'Rusya Hemen Çekilmeli'


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Rus birliklerinin iki ülke arasında imzalanan ateşkes uyarınca Gürcistan'dan hemen çekilmesi gerektiğini söyledi.

Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'le görüşen Rice bugün Tiflis'e giderek Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile görüştü.

Saakaşvili, Rice birlikte Tiflis’te düzenlediği basın toplantısında, arabuluculuk yapan Fransa’dan aydınlatıcı bilgi aldıktan sonra ateşkes anlaşmasını imzaladığını bildirdi.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Paris’te yaptığı açıklamada artık krizi sona erdirecek bir Güvenlik Konseyi karar tasarısı için yol açıldığını belirtti.

Condoleezza Rice, Tiflis'deki basın toplantısında Amerika’nın Gürcistan’ın bağımsızlık,
toprak bütünlüğü ve demokratik rejmine verdiği desteği sürdüreceğini tekrarladı. Saakaşvili ise, Nisan ayında, NATO'nun, Gürcistan’ın üyeliği konusunda karar vermeyi ertelemesinden sonra
Rusya’nın, Gürcistan'da askeri operasyon planlamaya başladığını öne sürdü. Gürcistan’ın büyük bölümünün halen Rus işgali olduğunu belirten Saakaşvili, ülkesinin bunu asla kabul etmeyeceğini söyledi.

Başkan Bush da bugün Beyaz Saray'da Gürcistan konusunda yeni bir açıklama yaparak, Gürcistan’ı “cesur bir demokratik ülke” olarak tanımladı ve Rusya’yı bu ülkenin egemenliğine saygı göstermeye çağırdı. Batı ile gergin ilişki içinde olmasının Rusya’nın çıkarına olmadığını vurgulayan Bush, dış politikada “kabadayılık ve korkutma” ile sonuç almaya kalkışmanın kabul edilemeyeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG