Erişilebilirlik

'Gürcistan'ın Toprak Bütünlüğüne Saygı'


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya'nın Gürcistan'ı hedef alan askeri operasyonlarını durdurma kararını 'olumlu bir gelişme' olarak nitelerken, herkesin Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duymasını istedi. Gül, uluslararası kamuoyuna, Türkiye'nin Kafkaslar'da ittifak sağlamaya dönük girişimlerine destek çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'dan brifing aldıktan sonra Kafkaslar'da yaşanan çatışmalara Türkiye'nin yaklaşımı konusunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin komşu bir ülke olarak bölgede yaşanan gelişmeleri yakından izlediğini dile getiren Gül, Rusya'nın askeri operasyonları durdurduğuna ilişkin bölgeden gelen haberin 'kısa süre'de her iki tarafın da teyit ettiği bir ateşkese dönmesini umduğunu dile getirdi. "Umarım silahlar tamamen susar" diyen Gül, Rusya'nın operasyonları durdurma kararının uygulanması konusunda her iki tarafın da 'titiz davranmasını' ve 'daha fazla kan dökülmemesi için gayret göstermesini' istedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin bir yandan insani yardımları sürdürdüğü bölgede bir yandan da kalıcı barışı sağlamak için 'Kafkas İstikrar Forumu' üzerinde çalıştığını anlattı. Gül, Türkiye'nin benzer girişimi Ortadoğu için de gündeme getirdiğini, Balkanlar'da kurulan istikrarın hem Kafkasya'da hem de Ortadoğu'da kurulabilmesinin mümkün olduğuna inandıklarını kaydetti. Uluslararası kamuoyunun Türkiye'nin girişimine destek vermesini isteyen Gül, bölgede barış ve istikrar için bu girişimin hayata geçmesinin önemine dikkat çekti. Gül, çatışmalar yüzünden Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum boru hatlarının güvenliğinin tehlikeye girdiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını, barış amaçlı bu hatların işlerliğini sürdürdüğünü söyledi.

Gül,dünyayı ilgilendiren tüm olayların Türkiye'nin çevresinde yaşandığını anlatırken, bütün gelişmelerin Türkiye'nin her açıdan güçlü olmasını gerektirdiğini gösterdiğini de dile getirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücünü korumasını, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi anlamda istikarlı kalmasını isteyen Gül, Türk kamuoyuna birlik çağrısı yaptı.

XS
SM
MD
LG