Erişilebilirlik

'AB Türkiye'de İç Politikaya Alet Olmamalı'


Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Vural Öger, Almanya’da Türkiye'nin AB üyesi olması için en çok çaba sarf eden isimlerin başında geliyor. Berlin muhabirimiz Cem Dalaman, Vural Öger’le AKP davası sonrasında Türkiye’nin AB sürecinde bulunduğu durumu konuştu.

1961'den bu yana Almanya'da yaşayan ve ülkenin turizm sektöründe önde gelen isimlerinden biri de olan Vural Öger, dört yıldır üyesi olduğu Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği konusunu sürekli gündemde tutan açıklamalarıyla tanınıyor. Kendi sözleriyle, Türkiye’nin AB üyeliğini misyonu olarak gören Öger, Türkiye ile müzakerelerin durdurulması gibi bir durumda, siyasi yaşamını anında sona erdireceğini söylüyor. Öger, Türkiye’de AB ile ilgili konulara karamsar bir bakış açısının hakim olduğunu gözlemlediğini ve iç politikadaki sorunlardan ötürü AB sürecinin yavaşladığını dile getiriyor.

Almanya’da Sosyal Demokrat Partisi üyesi olan Öger, AB konusunun Türkiye'de bir iç politika malzemesi haline getirilmesinin çok yanlış olduğunu anlatarak, özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin AB karşıtı politikalarını eleştiriyor.

AB konusunun partiler üstü ele alınması ve Türkiye'nin AB hedefine tek vücut olarak sahip çıkması gerektiğini ifade eden Vural Öger, ülkedeki kamuoyunun bu anlayışından uzak olduğunu öne sürüyor.

Vural Öger, Başbakan Erdoğan ve partisinin din üzerinden politika üretmesinin hata olduğunu da belirtiyor.

Almanya’da Birlik Partileri’nin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmasına rağmen, hem şu andaki hemde ileride kurulacak diğer hükümetlerin ahde vefa ilkesine uyarak Türkiye’ye yönelik dış politikalarının devamlılığı sürdüreceğini vurgulayan Öger, partisi SPD’nin bu konuda Türkiye’nin yanında olduğunu da hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG