Erişilebilirlik

Cep Telefonu ve Kanser


Amerikalı uzmanlar, cep telefonu kullanıcıları arasında kanser riskine karşı uyardı. Önde gelen kanser araştırmaları enstitülerinden birinin başkanı, henüz yayınlanmamış bir araştırmayı temel alarak kendi elemanlarına, cep telefonu kullanımlarını kısıtlamaları çağrısında bulundu.

Cep telefonu kullanımı ve kanser arasında daha önce de bazı soru işaretleri gündeme gelmişti. Ancak bu konuda önde gelen araştırmacılardan biri, ilk kez bir uyarıda bulunuyor. Pittsburgh Üniversitesi Kanser Araştırmaları Merkezi’nden Doktor Ronald Herberman, kendi ekibine gönderdiği bir uyarıda, çocukların cep telefonu kullanımının sadece acil durumlarla kısıtlanması gerektiğini ve anne karnındaki ceninlerin en fazla risk altında bulunan grup olduğunu söylüyor.

Daha önce başka ülkelerde yapılan araştırmalarda sık cep telefonu kullanımının kansere yol açtığına dair kanıt elde edilememişti. Amerika Kanser Derneği’nden Doktor Michael Thun, araştırmaları yakından izliyor.

Doktor, “Şimdiye kadar elde ettiğimiz veriler, cep telefonlarının güvenli olduğunu gösteriyor. Ancak bilimin, bir şeyin kesinlikle güvenli olduğunu kanıtlaması mümkün değil,” diyor.

Ulusal Kanser Enstitüsü, cep telefonlarının, bir çeşit radyasyon olan radyo frekansları yaydığını bildiriyor. Enstitü, bu yeni teknolojiye ilişkin uzun vadeli araştırmalara işaret ediyor ve Amerika’da 180 milyon, dünya çapındaysa 2 milyarı aşan cep telefonu kullanıcılarını dikkatli olmaya çağırıyor.

Doktor Herberman’ın uyarısı, cep telefonu kullanımının sağlık üzerindeki etkilerini araştıran projeyi esas alıyor. Uzman, ekibindeki araştırmacıları, araştırmaya ilişkin veriler henüz yayınlanmadan harekete geçmeye çağırıyor.

Doktorlar, cep telefonlarının yaydığı ve beyin üzerinde zararlı olabilecek radyasyondan uzak durabilmek için kullanıcıların kulaklık kullanmalarını öneriyor.

XS
SM
MD
LG