Erişilebilirlik

Amerika Siyah Başkan'a Hazır mı?


Amerika’da son zamanlarda yapılan bazı kamuoyu yoklamaları, Amerikan halkının Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde ırk konusunda farklı görüşlere sahip olduklarını gösteriyor. Demokrat Parti’den Barack Obama’nın başkanlık yarışı için iki büyük partiden birinin ilk siyah adayı olması bekleniyor. Anketler, siyah seçmenlerin Obama’ya verdiği desteğin, rakibi Cumhuriyetçi John McCain’e göre çok daha fazla olduğunu gösteriyor. Peki Amerika, siyah bir başkana ne kadar hazır?

Amerikan üniversitelerindeki en eski siyah kadınlar birliği olan Alpha Kappa Alpha’nın yıllık kongresi için bir araya gelen üyeler, diğer Afrika kökenliler gibi Obama’nın en ateşli savunucuları arasında yer alıyor. Bu kadınlar, Obama’nın Denver’daki Demokrat Parti Kongresi’nde partinin adayı olarak resmen açıklanacak olmasından büyük heyecan duyuyor. Chicagolu Candice Walker, Obama’nın adaylığının bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Walker, “İnsanların, Obama’nın özelliklerine bakıp gerçekten de bir değişim sağlayacak nitelikte olduğuna inanmalarını umuyoruz. Obama, aday olarak zaten büyük bir değişim başlattı, her etnik gruptan çok sayıda seçmenden destek görüyor,” diyor.

Mart ayında ırk konusuna değinen Obama, siyahların, bir türlü giderilemeyen ırkçılık sorunu yüzünden kendilerini baskı altında hissetmemeleri gerektiğini söyledi.

Obama, “Bu ülke, şu anda ırk konusunu göz ardı edecek lükse sahip değildir. Afrika kökenliler, geçmişin yükünü kucaklamalı ama geçmişin kurbanı olmamalıdır,” dedi.

Washingtonlu Warren Boyd gibi Afrika kökenliler, seçmenlerin, siyah bir başkan seçmeye açık olacaklarını umuyor.

Boyd, “Siyah bir başkan seçmeye hazır olduğumuzu umuyorum. Daha önce de siyah belediye başkanları, siyah valiler seçtik, diye konuşuyor.

Eleanor Holmes Norton, 17 yıl önce ilk kez Washington’dan Kongre’ye seçilmişti. Holmes Norton, o zamandan bu yana Amerika’nın uzun yol katettiğini söylüyor.

Norton, “Amerika’da bir zamanlar kölelik ve ırk ayrımcılığı uygulanması, bunların üzerinden zaman geçtiği gerçeğini unutmamızı gerektirmez. Obama’nın başarısının nedenlerinden biri, bu konuya daha önce ilgi göstermeyen milyonlarca genci siyaset sürecine katabilmesi oldu,” diyor.

Uzmanlar, Obama’nın, beyaz seçmenlerin kendisini sadece siyah bir başkan adayı olarak algılamaması için, seçim kampanyası sırasında ırk konusuna çok fazla değinmediğine dikkati çekiyor. Bunun yerine Obama, beyaz bir Amerikalı anneyle Kenyalı bir babanın oğlu olduğunu tekrarlıyor.

Virginia Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Vesla Weaver, Obama’nın ırk konusu üzerine çok yoğunlaşmayarak akıllılık ettiğini söylüyor.

Weaver’a göre, “Obama, kendisinden önceki siyah başkan adaylarına ilişkin klişelerden uzak durmayı başardı. Ancak bunu yaparken de kendine destek veren siyah seçmenlere iki yüzlü davranmadı.”

Marylandli seçmen Tony Matthews, Obama’nın ırk konusunu aşacağına inanıyor.

Matthews, “Obama’nın zekasına ve bu ülkeyi yönetme kabiliyetine bakacak olursak ve derisinin rengini tamamıyla konu dışı bırakırsak beyaz Amerikalıların da doğru karara varabileceğini düşünüyorum. Obama iyi bir lider olabilir. Bunu kaç beyaz başarabilir, bilemiyorum, diyor.

New York Times gazetesi ve CBS televizyonunun yaptığı anket Obama’nın adaylığının siyah seçmenler arasında büyük heyecan yarattığını gösteriyor. Ancak siyah seçmenler, Obama’nın adaylığını, ırklar arasındaki ilişkilerin iyiye gittiği şeklinde algılamıyor.

Texaslı Dana Smith, seçildiği takdirde, Obama’nın beyazlar ve siyahlar arasındaki ilişkileri geliştirebileceğini söylüyor.

Dana Smith, “Şu anda, bulunmamız gereken noktada değiliz. Olmamız gereken yerden çok uzaktayız. Obama’nın iki grup arasındaki kopuklukları giderebileceğini düşünüyorum, diye konuşuyor.

Kamuoyu araştırmaları, siyah Amerikalıların büyük çoğunluğunun Obama’ya destek verdiğini gösteriyor. Amerika’nın Sesi’ne konuşan bir çok seçmense, ırk konusunun Kasım seçimlerinde önemli rol oynayacağını düşünüyor ancak bu konunun, seçim sonucunu etkileyecek bir faktör olmayacağını umuyor.

XS
SM
MD
LG