Erişilebilirlik

AB'den İran'a Yeni Yaptırımlar


Avrupa Birliği İran’a karşı yeni yaptırımlar uygulamaya başladı.

AB’nın dönem başkanı Fransa, bankacılık ve taşımacılık sektörlerindeki kısıtlamaların BM yaptırımlarını kuvvetlendirmeyi amaçladığını bildirdi.

İran petrolü ve doğal gazı yaptırımlardan muaf ancak bir İngiliz yetkili bunun değişebileceğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkiliye göre, İngiltere ve Amerika, İran’ın enerji sektörüne karşı yeni yaptırımlar düşünüyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya, İran'a, uranyum zenginleştirme programına son vermesi karşılığında ekonomik destek vaadinde bulundu. AB üyesi 27 ülke arasında geçen ay yapılan büyükelçiler toplantısında, İran'ın kendisine sunulan ekonomik teşvik paketine yanıt vermemesi halinde BM yaptırımlarının sertleştirilmesi kararlaştırılmıştı.
AB’nin dönem başkanı Fransa tarafından açıklanan yaptırımlar İran bankalarıyla iş yapan mali kuruluşların dikkatle izlenmesini ve gerekirse bu kuruluşlara borç para ve kredi verilmesinin yasaklanmasını öngörüyor. Ayrıca İran’a giden uçak ve gemiler de bu ülkeye yasak araç gereç götürmediklerinin güvence altına alınması için aranacak. Ancak alınan yeni önlemlere rağmen İran petrol ve doğal gazı yaptırımlar dışında tutuluyor.

AB'nin ortak dış politika ve güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, bir süre önce yaptığı konuşmada hem AB hem de İran’ın atması gerekli adımlar bulunduğunu söylemişti.

Solona, AB’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yeni yaptırım girişiminde bulunmayacağını söylemiş ve bunun karşılığında İran’ın uranyum zenginleştirme programını dondurması gerektiğini vurguladı ve devamla “bu kadar basit” dedi. Solona iki tarafın kendine düşeni yapması halinde sorunun diyalog yoluyla çözümlenebileceğini söyledi.
İran, daha fazla zamana ihtiyacı olduğu gerekçesiyle teşvik paketine hala cevap vermedi.
Tahran hükümeti, nükleer enerji programı kisvesi altında atom bombası yapmaya çalıştığı yolundaki suçlamaları reddediyor, programın sivil amaçlı olduğunu savunuyor.
XS
SM
MD
LG