Erişilebilirlik

Bush Asya Gezisine Başladı


Başkan Bush, Güney Kore, Tayland ve Çin’i kapsayacak üç günlük Asya gezisi çerçevesinde Seul’a gitti.

Başkan, Seul’dan Tayland’ın başkenti Barn Kong’da oradan da Olimpiyatların açılış töreni için Pekin’e gidecek.

Başkanın ziyaretini protesto eden binlerce göstericiyle polisler arasında çatışma çıktı.

George Bush muhtemelen başkan olarak Asya ülkelerini son kez ziyaret ediyor.

Ziyaretine Güney Kore’nin başkenti Seul’da başlayan Başkan Tayland’a uğradıktan sonra Olimpiyatların açılış töreni için Çin’e gidecek.

Başkanın üç ülkedeki temaslarında insan hakları, ticari konular ve Kuzey Kore’nin nükleer silah programı üzerinde durması bekleniyor. Amerika’nın Güney Kore’de hala yaklaşık 35 bin askeri bulunduğu için Seul’da güvenlik konuları ön plana çıkacak. Bush'un, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung Bak’la yapacağı görüşmede Afganistan’a asker göndermesini isteyeceği de sanılıyor. Başkan, Güney Kore’den ayrılmadan önce bu ülkede konuşlandırılmış Amerikan askerlerini de ziyaret edecek.

Seul’a giderken uçakta gazetecilerle konuşan Başkan, Kuzey Kore’nin plütonyum zenginleştirme programına son vermesi ve Yong Dong reaktörünün soğutma kulesinin yıkmasına memnun olduğunu ancak Pyong Yang hükümetinin denetim sürecini kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore’nin çok katı bir rejim tarafından yönetildiğine dikkati çeken Bush, devamla “ Bir dizi yükümlülükleri var ve yaptırımların kaldırılmasını istiyorlarsa bunları yerine getirmeleri şarttır” dedi.

Başkan’ın Güney Kore’ye geçen ay gitmesi planlanıyordu ancak büyük çaplı Amerikan aleyhtarı gösteriler üzerine ziyaret ertelendi.

Güney Kore, 2003 yılında, Amerika’da tek bir “deli dana” vakası üzerine sığır eti ithalatını dondurdu. Görevine Şubat ayında başlayan yeni hükümetin, o zamandan beri askıda olan sığır eti ithalatına yeniden izin vermesi halkın tepkisine yolaçtı. Küçük çaplı protesto eylemleri zamanla büyüdü ve 10 Haziran’da 100 binden fazla kişinin katıldığı bir gövde gösterisine dönüştü. Gösteriler üzerine Başbakan dahil birçok bakan istifasını sunmuş ve hükümet Washington’a özel temsilci göndermek zorunda kalmıştı.

Birçok uzmana göre sığır eti tartışmasıyla başlayan protesto eylemleri, hükümet ve Amerika aleyhtarı gösterilere dönüşmüş durumda. Uzmanlara göre, eylemler, Güney Kore’deki Amerika karşıtı kesimlerin yeniden kuvvetlenmesine sebep oldu.

Güney Kore’ye bir ay gecikmeyle de gitse Başkanı Seul’da 20 bin gösterici bekliyordu. Haberlere göre başkentte görevlendirilen 16 bin polis göstericilerin yollara barikat kurmalarını ve trafiği aksatmalarını büyük ölçüde önledi. Yine de ufak tefek olaylar çıktığı onlarca kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Başkun Bush’un Tayland ziyareti sırasında ise olay çıkması beklenmiyor. Bush, iki ülke arasında ilişki kurulmasının 175’inci yıldönümü nedeniyle Başkent Bank Kong’da bir konuşma yapacak. Başkanını konuşmasında Tayland’ın komşusu Birmanya’daki sorunlara da değinmesi bekleniyor. Ziyaretinde kendine eşlik eden eşi Laura Bush ise, Tayland-Birmanya sınırındaki bir mülteci kampını ziyaret edecek.

Başkanın son durağı ise Pekin. Bush, Amerika’dan ayrılmadan önce verdiği bir demeçte, son 8 yıl içinde Çin’de insan hakları konusunda ilerleme sağlanıp sağlanamadığını bilemediğini söyledi.

XS
SM
MD
LG