Erişilebilirlik

5 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


New York Times Afganistan'da sadece Taleban'ın değil uyuşturucu üretiminin de büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Gazete, uluslararası toplumu, Afganistan'daki uyuşturucu sorunuyla daha etkin bir mücadeleye çağırıyor:

Birleşmiş Milletler'in geçen hafta açıkladığı bir rapora göre Afganistan'daki uyuşturucu çeteleri özellikle Türkiye, İran ve Pakistan'dan getirdikleri kimyagerlerle afyonu eroine çeviriyorlar. Hamit Karzai'nin, uyuşturucu ticaretine bulaşan yetkilileri ve aşiret reislerini koruduğu iddiaları da büyük rahatsızlık yaratıyor. Washington ve müttefikleri bu konuda Karzai'ye baskı yapmalıdır. Uzun vadede ise sorunun çözümü bütün Afganistan'da güvenliği sağlamaktan, uyuşturucu tacirlerini cezaevine göndermekten, pazar ekonomisini geliştirmekten, Kabil'de işlevli bir yönetim oluşturmaktan ve küçük çiftçileri afyon üretiminden vazgeçirecek teşvikler uygulamaktan geçiyor.

USA Today Demokrat başkan adayı Barack Obama'nın denizlerde yapılacak petrol araması konusundaki itirazından vazgeçerek Cumhuriyetçi aday John McCain ile aynı konuma geldiğini yazıyor. Ancak gazete, her iki adayın da kapsamlı bir enerji politikası olmadığını öne sürüyor:

Her iki adayın da inandırıcı ve kapsamlı bir enerji planı olmadığını daha önce de belirtmiştik. Ancak iki adayın enerji politikası konusundaki görüşleri giderek birbirine yakınlaşıyor. Enerji politikası konusunda Kongre'de yapılan ayak oyunları, bu seçim döneminde yaşanan sorunlara çözüm bulunması ihtimalini azaltıyor.. Başkan adaylarının kapsamlı bir çözüm planı olması gerekiyor ve ne yazık ki henüz böyle bir plandan söz etmek mümkün değil.

Boston Globe ise başkan adaylarını, seçim kampanyasında ırk konusunda tartışmaya girdikleri için eleştiriyor. Gazete, adayların öne çıkartması gereken birçok başka konu olduğuna dikkat çekiyor:

Yeni başkanın derisinin rengi, çok daha önem taşıyan diğer konuların yanında küçük bir ayrıntı gibi kalıyor. Asıl tartışılması gereken konular, yeni başkanın, hızla artan benzin fiyatları, konut piyasasındaki kriz, işsizlik, bütçe açıkları ve uluslararası alandaki sorunlar karşısındaki çözüm önerileridir .

Washington Post Aleksansdr Soljenitsin'in ölümünün ardından Nobel ödüllü yazarın Sovyet yönetimine karşı verdiği mücadeleyi övüyor. Gazete, Soljenitsin'in gerçekleri ifade etmedeki gücüyle, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasına önemli bir rol oynadığını vurguluyor:

Soljenitsin, diktatörlüklerde, gerçek bir yazarın ikinci bir hükümet işlevi gördüğünü yazmıştı. Politbüro da bu anlayışla Soljenitsin'i aşağılamak için her yola başvurdu ve sürgüne gönderdi. 1994'te ülkesine geri döndüğünde geçiş sürecinin travmalarını yaşayan bir ülke buldu. Soljenistin, kitapları ve ilkeleriyle bir süper güce kafa tuttu ve bir yazarın tek silahı olan sözcüklerle o süper gücü yenmeyi başardı.

XS
SM
MD
LG