Erişilebilirlik

İtalya'da Asayiş Sorunu


Asayiş sorunu son aylarda İtalyan kamuoyunu meşgul eden en önemli konulardan biri. Ve şiddet eylemlerinden göçmen ve kaçak işçiler sorumlu tutuluyor. Konunun siyasi tartışmaya dönüşmesi üzerine Başbakan Silvio Berlusconi’nin merkez sağ hükümeti asayiş sorununu ne kadar ciddiye aldığını göstermek amacıyla çevreyi askeri çözüm de buldu.

Hükümet, ülkenin belli başlı kentlerinde polislere destek amacıyla, binlerce asker görevlendirdi. Karar gereğince, önümüzdeki 6 ay içinde başkent Roma’yla Milano ve Napoli gibi büyük kentlerde 3 bin asker görev yapacak. Askerler, tren istasyonları, resmi daireler ve diplomatik temsilcilikler gibi terör eylemine hedef olma ihtimali fazla olan yerlerde konuşlandırıldı. Milano Belediye Başkanı Riccardo De Corato, askerlerin varlığının halkın güven duygusunun artıracağı görüşünde.

Belediye Başkanı De Corato, İtalyanların suçlulara karşı kendilerini hiç bu kadar korunmasız hissetmediğini belirtti ve “hükümet bu duruma seyirci kalmadığını göstermiştir” dedi. Hükümetinin asayiş sorununu askerlerle çözmeye çalışması tartışmalara yol açtı. Muhalefet partileri hükümeti şov yapmakla suçluyor, askerlerin devreye sokulmasının emniyet teşkilatı için küçük düşürücü olduğunu ileri sürüyor. Askerlerin varlığının turistleri rahatsız edeceğini savunanlar da var.

Bazılarına göre ise karar esasında yabancı düşmanlığıyla bağlantılı. Hangi gerekçelerle alınmış olursa olsun karardan memnun olanlar da var.

Bir taksi şoförü, Milan ve Napoli gibi kentlerde asayişin kontrolden çıktığını söylüyor ve fikrini sorduğu müşterilerinden yüzde 90’nının sokaklarda asker görmekten şikayetçi olmadığını belirtiliyor. Askerlerin polislerle birlikte devriye gezecekleri, ayrıca kaçak işçilerin tutulduğu kampları koruma görevi üstlenecekleri de öğrenildi.

Birçok İtalyan suç oranındaki artıştan başta Romalar olmak üzere göçmenleri sorumlu tutuyor. Bir süre önce aralarında çocuk yaşındaki gençlerin de bulunduğu yüzlerce kişi iki Çingene kampını boşaltmaya çalışmış ve kamptaki derme çatma gecekondulara gaz bombası atmıştı. Başını Silvio Berlusconi'nin çektiği merkez sağ koalisyon, geçen ayki genel seçimi, büyük ölçüde, kaçak işçilerle mücadele edeceği vaadiyle kazanmıştı.

XS
SM
MD
LG