Erişilebilirlik

Dünya Liderleri Soljenitsin'e Üzgün


Rus ve Avrupalı liderler, dün ölen Nobel ödüllü Rus yazar Aleksandr Soljenitsin’e yas tutuyor.

Sovyet döneminin zulmünü ödün vermeden eleştirdiği için dünya çapında üne kavuşan yazar, dün Moskova’da kalp yetmezliğinden öldü. Soljenitsin 89 yaşındaydı.

Sovyetler Birliği’nin son lideri Mikail Gorbaçov, Aleksandr Soljenitsin’i, Stalin’in insanlık dışı rejimini yüksek sesle eleştiren ilk yazarlardan biri olarak tanımladı. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin de taziye mesajı gönderdi.

Kendisi de Komünist rejimde büyüyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Soljenitsin’in Sovyetler Birliği’nin çökmesinde önemli rol oynadığını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Rus yazarın Sovyet sisteminin gerçekliği konusunda dünyanın gözünü açtığını açıkladı.

1945 yılında Stalin rejimi tarafından sekiz yıl esir kamplarına gönderilen Alexandr Soljenitsin, daha sonra bir arkadaşına Stalin’i eleştiren mektup yazdığı için de Kazakistan’da sürgün yaşadı.

1962’de “İvan Denisoviç’in Bir Günü” adlı kitabı yazan Soljenitsin, 1970’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. Ünlü yazar 1974’te “Gulag Takımadaları”nı yazınca yurtdışına sürgüne gönderildi ve uzun yıllar Amerika’da yaşadı.

XS
SM
MD
LG