Erişilebilirlik

1 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Anayasa Mahkemesi’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kapatmama kararının ardından AKP’nin laikler ile dindarlar arasında bir uzlaşma sağlaması gerektiği görüşüne yer veriyor. Gazete, kararın açıklanmasından sonra yapılan yorumları şöyle özetliyor:

"Bazı gözlemciler, mahkemenin kararından sonra Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın azalacağı yorumunda bulunurken bazıları da ihtiyatlı davranıyor. Yapılan yorumlarda, alınan kararı hala yargıda ve orduda önemli mevkileri elinde tutan laik seçkinlerle ilişkileri düzeltmesi için AKP’ye son uyarı olarak değerlendiren görüşler öne çıkıyor. Birçok kişi anaysa değişikliği konusunun AKP’nin önündeki ilk sınav olacağını düşünüyor. Bazıları ise Türkiye’de bir merkez koalisyonun oluşması gerektiğini savunuyor ve kararın böyle bir koalisyon kurulması için zaman tanıdığı düşüncesini taşıyor."

Washington Post İsrail başbakanı Ehud Olmert’in istifa kararını açıklamasının ardından yeni Amerikan başkanının Ortadoğu barışı konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacağı yorumunda bulunuyor. Gazete, Olmert’in yerine sertlik yanlısı bir ismin gelme ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor:

"Yeni Amerikan başkanı Irak, Afganistan ve İran konularında acilen çözmesi gereken sorunlarla karşılaşacak. Böyle bir ortamda, İsrail’de barış yanlısı bir başbakan bile göreve gelse, Ortadoğu barışı yeni başkanın öncelikleri arasında yer almayabilir. Mevcut sükunet ortamı devam etse bile, Abbas’ın ılımlı tavrının ve Amerika’nın Arap ülkeleriyle ilişkilerindeki yumuşamanın sürmesi için barış sürecinin kesintiye uğramaması gerekiyor. Olmert’in başlattığı sürecin, Olmert görevden ayrıldıktan sonra da devam etmesi gerekiyor. Bunun için de yeni Amerikan başkanının sürece destek vermesi gerekiyor."

USA Today Irak’ın işgalinin, 11 Eylül saldırılarının ardından Bush yönetiminin başlattığı teröre karşı savaşın hedeflerinde bir sapmaya neden olduğunu belirtiyor. Gazete, Amerika’nın yeniden El Kaide’ye odaklanması gerektiğini savunuyor:

"Amerikalı komutanlar savaşın sadece muharebe alanında kazanılmayacağının bilincindeler. Savunma Bakanı Robert Gates de, Amerika’nın askeri eylemlerinin siyasi ve ekonomik çabalara bağlı bir biçimde yürütülmesini savunuyor. Aslında bu yaklaşım Bush yönetiminin Irak savaşı öncesinde izlediği stratejiyle de uyumlu. Bush yönetimi Irak savaşı öncesinde diplomatik, siyasi, ekonomik, mali ve askeri çabaları bir bütünlük içinde yürütüyordu. Rand Corporation’ın yaptığı bir araştırma, 1968 yılından bu yana hiçbir dini terör örgütünün başarılı olamadığını gösteriyor. Eğer, Amerika Irak savaşının ardından yeniden teröre karşı savaşa odaklanırsa, El Kaide’nin kaderi de farklı olmayacaktır."

New York Times gelişmekte olan ülkelerin enerjide sübvansiyon uygulamalarını eleştiriyor. Gazete, bu nedenle petrole olan talebin düşmediğini bunun da petrol fiyatlarının artmasında etkili olduğunu yazıyor:

"Gelişmekte olan ülkelerin yönetimleri yoksulları korumak için sübvansiyon uygulamak zorunda olduklarını söylüyorlar. Sübvansiyonları kaldırmanın enflasyonu tetiklemesinden endişe duyduklarını söylüyorlar. Ancak bu sübvansiyonlardan büyük arabaları olan ve uçak kullanan zenginler yararlanıyor. Sübvansiyonlar sağlık ve eğitime harcanabilecek kamu kaynaklarının israf edilmesine neden oluyor. Sübvansiyonlar, petrol fiyatlarının yükselmesinde önemli bir rol oynuyor ve bu uygulama Orta Doğu ile Teksas’taki bazı insanlar dışında kimsenin işine yaramıyor."

XS
SM
MD
LG