Erişilebilirlik

Kerkük Kuzey Irak'a Bağlanıyor


Türkiye, Kerkük'teki siyasi gerginlikten kaygı duyduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada , Irak hükümetinin Kerkük'teki değişik etnik gruplar arasında eşit ve adil iktidar paylaşımını güvence altına alması gerektiği belirtildi.

Türkiye'nin Kerkük'e özel statü verilmesi yolundaki tutumunun değişmediğinin altı çizilen açıklamada Irak toplumunun barış içinde yaşamasına yarayacak siyasi uzlaşmalara destek verileceği belirtildi

Bu arada Kerkük İl Meclisi kentin Irak'ın kuzeyindeki Kürt yerel yönetimine bağlanması yönünde karar aldı. İl Meclis Başkanı Rızgar Ali'ye göre karar Irak anayasasıyla çelişmiyor. Irak Parlamentosu Türkmen milletvekili Songül Çabuk da kararın çelişkili bir yönü olmadığını söyledi.

Kürt Yerel yönetimi Kerkük il meclisinin kararını onayladı. Ancak konunun Irak parlamentosu'nda da onaylanması gerekiyor. Irak parlamentosu Pazar günü toplanarak Kerkük sorununu ele alacak. Parlamento Kerkük'te yönetiminin Kürt, Arap ve Türkmenler arasında eşit dağılımını öngören bir yerel seçim yasası çıkarmış ancak Kürtlerin protestosuna yol açmıştı.

Protesto sırasında göstericilerin arasına giren bir intihar eylemcisinin üzerindeki bombaları patlatması sonucu 25 kişi ölürken, Kürtlerle Türkmenler arasında çatışma çıkmış, Türkmen Cephesi'nin büroları basılmıştı. Milletvekili Çabuk Kerkük halkının Irak hükümetinden bir yarar görmediğini, buna karşılık Kürt yönetimine bağlı kentlerin giderek geliştiğini söylüyor. Türkmen milletvekiline göre Kerkük halkının çoğunluğu Kerkük'ün Kuzey Irak'a bağlanmasını destekliyor.

Kerkük halkının birbirini sevdiğini söyleyen Çabuk medyanın Kerkük'teki olayları abarttığını savunuyor. Çabuk, Kerkük halkının tek isteğinin sesini duyurmak olduğunu ve başkalarının içişlerine karışmasını istemediklerini belirtiyor. Türkiye'nin desteğinden memnuniyet duyduklarını belirten Çabuk, Irak anayasasının Türkmenlerin haklarını güvence altına aldığını ve komşu devletlerin kararlarına karışmasını istemediklerini söylüyor. Çabuk, Kerkük petrolünün tüm Iraklılara ait olduğunu ve sadece Irak'ın kuzeyinde yaşayanlara verilmesinin sözkonusu olamayacağını da söylüyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG