Erişilebilirlik

Kerkük'te Gazeteci Cinayeti


Kerkük'te Gazeteci Cinayeti

İnsan hakları ve basın özgürlüğü örgütleri, Iraklı Kürt gazeteci Soran Mama Hama’nın öldürülmesini şiddetle kınıyor. Süleymaniye’deki Livin dergisi muhabiri olan 23 yaşındaki Hama 21 Temmuz’da Kerkük’teki evinin önünde kimliği belirlenemeyen kişilerce vurularak öldürülmüştü.

Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre Hama’nın Livin dergisinde çıkan son yazısında Kerkük’te fuhuşun halen devam ettiğini, polis ve güvenlik güçlerinin bu duruma göz yumduğunu anlatmıştı.

Livin dergisi genel yayın yönetmeni Ahmet Mira Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü’ne yaptığı açıklamada, Hama’nın önünde son derece parlak bir gelecek olan, başarılı ve profesyonel bir gazeteci olduğunu belirtti.
Gazetecileri Koruma Komitesi’nin Ortadoğu Koordinatörü Joel Campagna, yetkililere Hama’nın katillerinin adalet önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

Kampanya, “Soran Hama’nın öldürülmesi yüzünden büyük kaygı içindeyiz. Bu saldırı, bir gazeteciyi hedef alan korkunç bir şiddet eylemidir. Bu korkunç suçun failleri adalet önüne çıkarılmadıkça tüm gazetecilere tüyler ürpertici bir mesaj verilmiş olacağını düşünüyoruz,” dedi.

Kürdistan Gazeteciler Sendikası Kerkük şubesi başkanı Latif Faraj da saldırıyı kınadı. Faraj, Hama’nın daha önce de kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından tehdit edildiğini hatırlattı ve Irak’taki gazetecilerin şiddet, korku ve tacize mazur kaldığının altını çizdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Irak’taki insan haklarına ilişkin raporunda 2007 yılında bağımsız gazetecilerin giderek daha çok korkutulduğunu vurguluyor. Raporda, yerel güvenlik güçlerinin, büyük bağımsız gazetelerin editörlerini, Kürt bölgesel yönetimi ya da Kürt partilerin yetkililerini özellikle yolsuzlukla suçladıkları yazıları nedeniyle taciz edip tutukladıkları da belirtiliyor.

Irak’ta Kürtler dahil bütün gazeteciler ayrıca silahlı grupların şiddet eylemlerine maruz kalma tehlikesi altında. 2007 yılında Irak’ta en az 32 gazeteci ve 12 medya mensubu öldürüldü, 8 gazeteci kaçırıldı.

Hür ve bağımsız basını korumak, her hükümetin en önemli görevlerinden biridir. Amerika, Kuzey Irak’taki yerel Kürt Yönetimi’ni, Soran Hama’nın katillerini yargı önüne çıkarmaya ve Hama’nın risk altında çalışan meslektaşlarını korumaya çağırıyor.

XS
SM
MD
LG