Erişilebilirlik

Radovan Karadziç Tutuklandı


Radovan Karadziç Tutuklandı
<!-- IMAGE -->

Sırp yetkililer tarafından tutuklanan, dünyanın en çok aranan savaş suçlularından Bosnalı Sırp Radovan Karaziç, Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargı önüne çıkarılacak.

Savaş suçları mahkemesi tarafından 1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı’nda soykırım yapmakla suçlanan Karaziç’in 1995’te Serebrenitza’da 8 binden fazla Müslümanın öldürüldüğü katliamı planladığı sanılıyor. Serebrenitza katliamı, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’da yaşanan en korkunç katliam olarak tanımlanıyor. Karaziç’e yönelik diğer suçlamalar arasında Sırp olmayanlara karşı etnik temizlik düzenlemek, camilere organize saldırılar planlamak ve toplama kampları kurmak da yer alıyor.

Savaş suçları mahkemesinin baş savcısı Serge Brammertz, Radovan Karaziç’in tutuklanmasının, “bu günü 10 yıldan fazla süredir bekleyenler için son derece önemli” olduğunu söyledi. Savcı Brammertz, Karaziç’in tutuklanmasının aynı zamanda uluslararası adalet için de çok önemli olduğunu, çünkü bunun, kimsenin hukuktan üstün olmadığını gösterdiğini bildirdi.

Bosna Savaşı sırasında Bosnalı Sırpların askeri lideri olan ve aynı zamanda Radovan Karaziç’in sağ kolu sayılan Ratko Mladiç ise hala yakalanamadı. Mladiç, Uluslararası Savaç Suçları Mahkemesi tarafından onbinlerce Boşnak ve Hırvat’ın etnik temizliğe tabi tutularak katledilmesinden sorumlu tutuluyor. Karaziç’in tutuklanmış olması, hala kaçak olan Mladiç ve Goran Haziç’in de tutuklanıp Lahey’e gönderileceği umudunu güçlendirdi.

Sırbistan’ı, Karaziç’in tutuklanması nedeniyle kutlayan Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Sırp Hükümeti’nin, Eski Yugoslavya Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’yle işbirliği yapma taahhüdünü yerine getirdiğini belirtti. Perino savaşta hayatlarını kaybedenleri anmak için, failleri adalet önüne çıkarmaktan daha güzel bir yol olmadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG