Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye Yorumu


Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gonzalo Gallegos Türkiye’deki bombalı saldırıları kınadı ve kurbanların yakınlarına, ailelerine başsağlığı diledi.

Sözcü, “masum insanları hedef almanın hiçbir şekilde meşru gösterilemeyeceğine inandıklarını” vurguladı. Sözcü Gallegos ayrıca, Amerika’nın terörle savaşta Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceğini da kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'ne Türkiye ve bölgesindeki gelişmelerle ilgili olarak başka sorular da yöneltildi.

Sözcü Kerkük’te yerel seçimlerle ilgili yapılmak istenen düzenlemelerle ilgili bir soruya, sorunun Iraklılarca çözüleceğine inandığını, demokrasinin bu ülkede güçlendiğini ve işlediğini söyleyerek yanıt verdi.

Sözcü, Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas arasında 25 Temmuz’da yapılan görüşmelerle ilgili olarak da, tarafların karşılıklı mutabakatla varacakları uzlaşmadan memnuniyet duyulacağını, Amerika’nın Kıbrıs politikasında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, gazetecilerin Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’nin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması davasını görüşmeye başladığını hatırlatması üzerine, Türk demokrasisine güven duyduklarını ve Türkiye’nin kendi kurumlarıyla bu konuda karar vereceğine inandıklarını tekrarladı.

XS
SM
MD
LG