Erişilebilirlik

Almanya'da Sınavla Vatandaşlık Dönemi


Federal Alman Hükümeti, tartışma yaratan vatandaşlık testi uygulamasına onay verdi. 1 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi kesinleşen teste tepkiler ise sürüyor. Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, 1 Eylül'den itibaren, 33 sorudan oluşan vatandaşlık testinde başarılı olmak zorunda.

Alman Vatandaşlık Yasası'nda 2000 yılında yapılan değişikliklerden bu yana Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı yüzde 40 oranında düştü. Federal İstatistik Dairesi tarafından yayınlanan 2007 rakamları ise, düşünün bir önceki yıla kıyasla yüzde 9.5 oranında olduğunu gösteriyor. Almanya 1 Eylül 2008 tarihinde vatandaşlık testini uygulamaya alarak, vatandaşlığa geçişi arttırmak ve kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırma niyetinde gözüküyor.

Federal İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan toplam 310 soruluk katalogda yer alan sorulardan 33 tanesi, Alman vatandaşı olmak isten yabancı kökenlilere sunulacak ve en az 17 sorunun doğru yanıtlanması gerekecek. Testdeki soruların içeriğine bakıldıkta, ağırlıklı olarak Almanya'daki yönetim ve hukuk sistemi, vatandaşlık ödevleri ve yakın tarihe ilişkin bilgilerin yer aldığı görülüyor, dolayısıyla belli düzeyde eğitim alınmış olması gerekliliği hemen ortaya çıkıyor. Özellikle Türk derneklerinin ve Türk kökenli siyasetçilerin tepkilerinin yoğunlaştığı nokta testin zorluğu konusu.

Yeşiller Partisi Hamburg eyalet milletvekili Nebahat Güçlü, soruların pek çoğunu Almanların dahi yanıtlayamayacağı görüşünde. Türk lobisinin temsilcilerinin eleştirdiği bir diğer nokta ise, Almanya'nın, çoğulcu topluma adapte olmalarını, uyum göstermelerini talep ettiği göçmenlere, bunun anahtarı olarak tanımlanan vatandaşlığın önüne sürekli engeller çıkarıyor olması. Nebahat Güçlü bu ülkede 30-35 yıldır yaşayan ve Alman vatandaşı olmaya niyetli insanların testden geçirilmesini 'paradoks' olarak tanımlıyor ve arkasında stratejik amaçlar olduğunu savunuyor.

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar için hazırlanan vatandaşlık sınavını savunurak, bu sınavın fazla zor olmadığını söyledi. Alman vayandaşlığının verilmesinde şimdiye dek cömert davranıldığını, ancak bunun artık ön şartsız olamayacağını ifade eden Schaeuble, vatandaşlık sınavının ehliyet sınavı kadar bile zahmetli olmadığını kaydetti.

XS
SM
MD
LG