Erişilebilirlik

İstanbul'da Terör: 17 Ölü


İstanbul’un Güngören semtinde dün akşam saatlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda en az 17 kişi öldü, yaklaşık 150 kişi de yaralandı.

Semtin en işlek caddesindeki ilk patlamanın şiddetinin düşük olduğu; ikinci ve daha şiddetli patlamanın ise toplanan kalabalığı hedef aldığı belirtiliyor.

Bombaların çöp tenekelerine yerleştirildiği bildiriliyor.

Olay yerinde incelemelerde bulunup açıklama yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, terör saldırısında "canlı bomba emaresinin" bulunmadığını belirterek, patlamanın "çöp tenekesine konulmuş patlayıcıdan" kaynaklandığını söyledi. Güler, patlamalar sonucunda çöp tenekeleri, yerdeki taşlar ve çevredeki bazı dükkanların çerçevelerinin tahrip olduğunu belirterek, bombaların gücüne dikkat çekti. Birinci patlamanın görüntülerinin bulunduğunu bildiren Güler, olaya ilgili tüm görgü tanıklarının da ifadesine başvurulacağını anlattı. Güler, saldırıyı gerçekleştiren örgüt konusunda çeşitli ihtimallerin değerlendirildiğini söyledi ve olaya tepkisini "İnsanların çok bulunduğu bir yerde alçakça, haince, insanlık dışı, tüm melanetleri içinde barındıran bir tarzda yapılan bir saldırı olması nedeniyle de lanetlenecek bir olaydır" sözleriyle dile getirdi.

Güngören sakinleri ise polisin son bir haftadır, günün her saatinde bölgede arama yaptığını, kimlik kontrollerini yoğunlaştırdığını söylediler. Bu bilgi, polisin bombalı saldırılara yönelik bir duyum almış olabileceğini gündeme getirdi. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde bir toplantı yaptı. Atalay, toplantının ardından, olaya ilişkin teknik çalışmaların sürdüğünü, ellerindeki kimi bilgileri henüz kamuoyuyla paylaşamayacaklarını kaydetti.

Baykal: PKK'nın işi

Olay yerinde incelemelerde bulunan CHP lideri Deniz Baykal bu tür terör saldırılarının kabul edilemez olduğunu belirterek "Masum insanlar, kadınlar, çocuklar hedef olmuştur. Kullanılan silahlar ve mühimmat bakımından PKK'nın tarzı olduğu görülüyor. Resmi yetkililer, PKK'nın işi olduğunu söylediler" dedi. Baykal, Türkiye olarak terörü lanetleyecek 'milli gösteri' yapılması gerektiğini söyledi. Saldırılar nedeniyle bakanlar kurulu toplantısını iptal eden Başbakan Tayyip Erdoğan da, olay yerinde incelemelerde bulundu.

Saldırılar halktan olduğu kadar üst düzey yetkililer tarafından da kınanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenleri 'lanetlediğini' belirtirken, Türkiye'nin huzur ve birliğine zarar verilemeyeceğine vurgu yaptı. Başbakan Erdoğan, saldırıların sorumlularının mutlaka cezalandırılacağını belirttiği açıklamasında, halka 'birlik ve beraberlik' çağrısı yaptı. TBMM Başkanı Köksal Töptan, terörün 'masum ve savunulabilir bir tarafı' olmadığını dile getirdi ve saldırıların amacının toplumsal huzur ve barışı bozmak olduğunu kaydetti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da yazılı açıklamasında, saldırıların Türkiye'nin teröre karşı yürüttüğü mücadeleyi pekiştireceğini, kararlılığı artıracağını dile getirdi. Saldırıya yurtdışından da tepki yağıyor. Amerika, saldırıyı kınayan açıklamasında teröre karşı Türkiye'yle 'müttefiklik' ilişkisine vurgu yaptı ve bu ilişkinin kararlılıkla sürdürüleceği mesajı verdi.

XS
SM
MD
LG