Erişilebilirlik

Denver Demokratların Kongresine Hazırlanıyor


Ağustos ayının sonunda Demokrat Parti ulusal kongresi için 50 bin kişi, Colorado eyaletinin Denver kentine akın edecek. Bunlar arasında her eyaleti temsil eden delegeler ve yaklaşık 15 bin gazeteci olacak. 25-28 Ağustos tarihlerinde yapılacak kongre nedeniyle gerek Amerika’nın, gerekse tüm dünyanın dikkatini toplayacak olan Denver, yoğun bir hazırlık içinde.

Amerika’nın batısında kuzeyden güneye uzanan Rocky sıradağlarına açılan kapı olan Denver’ın turistik bir merkez olması, Demokratlar tarafından bir avantaj sayılıyor.

Demokrat Parti, Denver’a karar verdikten sonra Cameron Moody, kontrolü ele aldı. Başkanlık yarışı öncesindeki dört ayrı parti kongresini de üstlenen Moody, modern bir havaalanı da olan Denver’ın çok üstün özellikler taşıdığını söylüyor:

"Kongre’nin yapılacağı Pepsi Merkezi’nin kentin merkezinde değil de yakınında olması bizim için büyük önem taşıyor. Park yerleri de ulaşım ve güvenlik açısından mükemmel düzenlenmiş."

Denver, merkezindeki üç spor salonunda aynı gün daha büyük kalabalıklara da ev sahipliği yapmış bir kent. Ancak Demokrat Parti kurultayı, kenti güvenlik konusunda zorlayacağa benziyor. Sadece korumaların maliyeti 50 milyon Dolar'ı aşmış durumda. Denver Belediye Başkanı John Hickenlooper, yerel, eyalet ve federal düzeydeki yetkililerin çalışmasını koordine ediyor. Çalışmaların özünde, protestoculara tepki göstermek değil, gösterilerin uygun şekilde yapılmasını sağlamak var:

"Bir yandan kurultayın güvenli bir ortamda yapılması için çalışırken bir yandan da katılımcıların iyi vakit geçirmesini nasıl sağlayabiliriz? Ayrıca ifade özgürlüğünü kısıtlamak da istemiyoruz."

Bir spor salonu olan Pepsi Merkezi’nde, 4 gün sürecek parti kurultayı için restorasyon yapılıyor. Denver Ulusal Kongre Komitesi Sözcüsü Natalie Wyeth, merkezin yepyeni bir görünüm kazanacağını söylüyor:

"Bazı koltuklar yerlerinden sökülecek, diğerleri kalacak. En büyük değişimi büyük ihtimalle lüks localar geçirecek çünkü televizyon kanalları canlı yayın için bu locaları kullanacak."

Denver, çevreyle uyumlu bir kongre düzenlemek için çalışıyor. Pepsi Merkezi’nde alternatif enerji kaynaklarından yararlanılırken, delegelerin kentteki ulaşımı, hibrit otobüsler, yakıt tasarrufu sağlayan otomobiller ve tramvaylarla sağlanacak. Mart ayında Amerikan vatandaşı olan ve vatandaş olduktan birkaç gün sonra kongrede gönüllü çalışmak için başvuran Nijerya doğumlu Jones Iziomo anlatıyor:

"Çok heyecanlıyım çünkü Amerika’nın yeni başkanını seçenlerden biri de ben olacağım. Tarihin burada nasıl yazıdığına tanık olacağım için son derece mutluyum."

13 bin görevli gereken kurultay için 26 bin şoför, rehber ve temsilci gönüllü olmuş. Konukseverlik Komitesi sözcüsü Chris Lopez, bu kadar çok destek görmekten memnun. Ancak Lopez, başarının, getireceği ekonomik gelir ve konukların memnuniyetiyle ölçüleceğini söylüyor. Kurultayın Denver’a 160 milyon dolar kazandırması bekleniyor.

"Kurultayın sona ereceği Perşembe gecesi delegelerden, medyadan, herkesten “Denver gerçekten de çok iyi ev sahipliği yaptı, gittiğimiz en muhteşem kongreydi” sözlerini duymak istiyoruz."

28 Ağustos’ta tüm gözler, Denver’a ve Senatör Barack Obama’ya çevrilecek. Obama, 75 bin kişilik Invesco Field adlı spor salonunda bir konuşma yapacak ve partisinin başkan adaylığını kurultay salonu dışında kabul eden zamanımızın ilk adayı olacak.

XS
SM
MD
LG