Erişilebilirlik

Rice: 'Taleban'la Mücadelede Daha Çok Çaba'


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Pakistan’ı sınırdan Afganistan’a saldırılarda bulunan Taleban ile mücadelede daha çok çaba göstermeye çağırdı.

Avustralya’nın Pert kentinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rice militanların örgütlenmesine ve saldırı planları yapabilmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith de Rice’ı destekleyerek sınır bölgesini uluslararası terörizm yatağı diye tanımladı ve sadece Afganistan ile Pakistan arasındaki bir sorun olmadığını söyledi.

Avustralya’nın Afganistan’da yaklaşık bin askeri bulunuyor.

Öte yandan Pakistan’ın kuzeybatısında Taleban tarafından iki hafta önce kaçırılan yaklaşık 20 hükümet görevlisinden 8’i serbest bırakıldı.

Yetkililer Taleban militanlarının aşiret liderleriyle anlaşarak rehinelerden bazılarını serbest bırakmaya karar verdiklerini söyledi. Pakistan ordusu, iki gün önce Hangu yakınlarında Taleban’a karşı yürüttükleri operasyonlara son vermişti.

Aşiret liderleri, rehinelere karşılık Taleban komutanı Beytullah Mesut’un yardımcısının da bulunduğu bazı tutuklu Taleban militanlarının serbest bırakılmasının istendiğini bildiriyor.

Bu hafta başında Hangu yakınlarındaki operasyonlarda 15 militan öldürülmüş ve 60 militan da yakalanmıştı.

XS
SM
MD
LG