Erişilebilirlik

Kıbrıs Görüşmeleri 3 Eylül'de Başlıyor


Kıbrıs Türk ve Rum Cumhurbaşkanları kapsamlı müzakerelere 3 Eylül'de başlama kararı aldı.

Mehmet Ali Talat ve Dimitris Hristofyas bugün Lefkoşa'da yaptıkları görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

BM Özel temsilcisi Taye-Brook Zerihoun, görüşme sonrası nihai çözümün referandum yoluyla adadaki iki toplumun ayrı ayrı onayına sunulacağını açıkladı.

Görüşmede çevre, kültürel miras ve güvenlik gibi konularda 16 güven arttırıcı önlem alınması, ayrıca adanın en batısındaki Yeşilırmak sınır kapısının açılması kararlaştırıldı.

İki lider arasında doğrudan bağlantı sağlayacak bir kırmızı telefon hattı kurulmasına da karar verildiği öğrenildi.

3 Eylül'de başlayacak müzakerelerde toprak, mülkiyet, güvenlik, uluslararası garantiler ve yetki paylaşımı konuları ele alınacak.

Müzakerelere arabulucu olarak BM Genel Sekreteri'nin yeni atadığı Avustralyalı diplomat Alexander Downer katılacak. Eski Dışişleri bakanı Downer'in Salı günü Lefkoşa'da Türk ve Rum liderlerle ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, müzakerelere başlama karırının memnuniyet verici olduğunu söyledi, ve Birleşmiş Milletlerin tarafların kabul edeceği bir çözüme destek vereceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Memnun

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıslı Türk ve Rum tarafların müzakerelere başlama kararı almasının Ankara'da da memnuniyet yarattığını açıkladı.

Bakanlığın yazılı açıklaması şöyle:

"Kıbrıs’ta iki liderin bugün (25 Temmuz) gerçekleştirdikleri görüşmede, 3 Eylül tarihinde kapsamlı müzakerelerin başlatılmasına karar vermiş olmalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Türkiye başından beri Kıbrıs sorununun yerleşik Birleşmiş Milletler parametreleri olan iki kesimlilik, siyasi eşitlik, iki eşit Kurucu Devletin kuracağı yeni ortaklık temelinde çözülebilmesini teminen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iyiniyet misyonu çerçevesinde kapsamlı müzakerelerin başlatılmasını desteklemektedir.

Türkiye Kıbrıs’ta iki taraf arasında 3 Eylül’de başlatılacak müzakere sürecine de bu anlayış doğrultusunda tam desteğini verecektir.

Görüşmede liderler ayrıca 21 Mart Süreci çerçevesinde kurulan Teknik Komitelerin yürüttüğü faaliyetler sonucunda çevre, kültürel miras, kriz yönetimi gibi işbirliği yapılacak alanları kapsayan 16 başlıkta çalışmaların başlatılmasına da karar vermişlerdir.

Türkiye, Kıbrıs Türk tarafının inisiyatifiyle başlatılmış olan Teknik Komitelerin çalışmalarından olumlu sonuçlar alınmasını dilemekte ve Ada’da iki taraf arasında güven ve işbirliği ortamını tesis etmeye yarayacak bu yöndeki faaliyetleri desteklemektedir."


XS
SM
MD
LG