Erişilebilirlik

Taleban İletişimde Teknolojiyi Kullanıyor


Afganistan'da Taleban hareketinin mesajını hedef kitlelere ulaştırmak için son derece ileri bir iletişim sistemi kullandığı bildiriliyor.

Uluslararası Kriz Grubu'nun yayınladığı araştırma raporuna göre Taleban, halkın Afgan hükümetine desteğini azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için geleneksel metotların yanı sıra teknolojiden de yararlanıyor.

Taleban Afgan vatandaşlarının evine tehdit dolu mektuplar göndererek hükümetle ve yabancı askerlerle işbirliğinden kaçınmalarını istiyor.

Taleban, ileri teknoloji kullanan Afganlara da Web siteleri, DVD'ler, telefon mesajları ve hatta cep telefonu zil sesleriyle ulaşıyor.

Uluslararası Kriz Grubu, Taleban'ın mesajlarında çatışmalarda kazandığı sözde başarıları abarttığını, Afgan ve yabancı askerlerin yol açtığı sivil kayıpları vurguladığını belirtiyor.

Uluslararası Kriz Grubu, Taleban'a desteğin kesilip örgütün zayıflatılabilmesi için, Afgan Hükümeti'nin Taleban'ın gaddarlığını gözler önüne sermesi ve ayrıca kendine bağlı kuvvetlerin hatalarının sorumlularını cezalandırması gerektiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG