Erişilebilirlik

23 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


New York Times Bosna'da iç savaş sırasında Sırpların liderliğini yapan Radovan Karadziç'in yakalanmasını, Sırbistan hükümetinin Avrupa Birliği'ne katılma isteğinin bir yansıması olarak yorumluyor. Gazete, Karadziç'in'in 13 yıl sonra yakalanmasının soykırım suçu işleyen diğer liderler için de bir uyarı olduğunu vurguluyor:

"Umarız Sırbistan, Karadziç'in komutanı olan Radko Mladiç'in yakalanması konusundaki çalışmaları da kısa bir sürede sonuçlandırır. Srebrenitza'ya yönelik saldırının ve sonrasındaki katliamın emrini veren Mladiç hala kayıp. Belgrad'ın ayrıca Kosova'nın bağımsızlığını da kabul etmesi gerekir. Yine de, Başbakan Tadiç, Karadziç'in yakalanması konusunda büyük bir siyasi cesaret gösterdi. Avrupa, artık ticari ilişkileri geliştirerek Tadiç'i ödüllendirebilir. Saraybosna kuşatması ve Srebrenitza katliamı asla unutulmamalıdır. Ancak Sırbistan'ın yıllardır kendini içine hapsettiği dışlanmışlıktan kurtulması herkesin çıkarınadır."

Boston Globe Karadziç'in yakalanmasını hem Sırbistan'ın Avrupa Birliği ile ilişkilerinde hem de savaş suçlularının adalet önüne çıkartılmasında bir dönüm noktası olduğunu yazıyor. Yapılan yorumda şu görüşlere yer veriliyor:

"Karadziç'in komutanı olan Radko Mladiç'in de yakalanması, Sırp hükümetinin 90'lı yıllardaki karanlık dönemi bitirmekteki kararlılığının son göstergesi olacaktır. Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu yetkilisi Olli Rehn, zaten Karadziç'in yakalanmasının Sırbistan'ın Birliğe üyeliğini kolaylaştıracağını açıkladı. Sırbistan hükümeti, ülkenin geleceğinin 90'lı yıllardaki etnik temizlik ve ölüm kampları döneminde değil, bugünkü Avrupa'nın değerlerinde yattığını göstermiş oldu."

Christian Science Monitor Sırbistan ile Zimbabve'yi kıyaslıyor. Gazete, Karadziç'in yakalanmasında adil ve serbest seçimlerin etkili olduğunu belirtiyor ancak Zimbabve'de halkın iradesinin yönetime yansımaması nedeniyle ülkenin uçurumun eşiğine geldiğini vurguluyor:

"Bir zamanlar zenginlikte örnek gösterilen Zimbabve'de, şimdi milyonlarca insan açlık, şiddet olayları ve ekonomik sorunlar nedeniyle komşu ülkelere kaçıyor. Yüzde 2 virgül 2 milyonu bulan resmi enflasyon nedeniyle bir milyarlık yeni banknotlar piyasaya sürüldü. Ama bu paraya, eğer bulabilirseniz birkaç dilim ekmek alabilirsiniz. Yaşanan bu gelişmeler, Afrikalı liderleri de harekete geçmeye ve Devlet Başkanı Robert Mugabe'ye baskı yapmaya zorladı. Mugabe, muhalefetle masaya oturmayı kabul etti. Afrika ülkelerinin Mugabe üzerindeki baskıyı sürdürmesi görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasını sağlayacak en önemli faktördür."

Washington Post, Demokrat başkan adayı Barack Obama'nın Irak ziyaretinde, çekilme planına destek bulamadığını savunuyor. Gazete, hem Iraklı yetkililerin hem de Irak'taki Amerikalı komutanların çekilme konusunda katı bir takvim belirlenmesine karşı çıktığını kaydediyor:

"Obama, Afganistan'ın ve Pakistan'ın sınır bölgesinin teröre karşı savaşta asıl cephe olduğunda ısrar ediyor. Ancak Afganistan'da El Kaide'nin bilinen bir üssü yok ve Afganistan'a gönderilecek takviye birlikler Usame Bin Ladin'in saklandığı düşünülen Pakistan topraklarında bir operasyon yapma yetkisine sahip değil. Elbette ki Taleban'ın yükselişini önlemek Amerika'nın çıkarınadır. Ancak Afganistan, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan Ortadoğu'da stratejik bir noktada duran Irak'a kıyasla daha az öneme sahiptir. Eğer, Obama'nın savaş karşıtı görüşleri bu gerçekleri görmesini engelliyorsa, bu durum başkanlığa seçilme ihtimalini zayıflatmaktan başka bir işe yaramaz."

XS
SM
MD
LG