Erişilebilirlik

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki Berlin’de


Irak Başbakanı Nuri el-Maliki Berlin'de temaslar yaptı. Irak ve Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alındığı ziyaretin bir amacı da Irak'la Almanya arasındaki ticari ilişkileri canlandırmak.

Almanya, Irak Savaşı'nda ABD'ye en çok karşı çıkan ülkelerden biri oldu. Dönemin Başbakanı Gerhard Schröder, savaşa asker göndermeyi reddetti, Amerikan Başkanı Bush'u en çok eleştiren lider oldu, hatta Amerikan – Alman ilişkileri Angela Merkel Başbakan oluncaya kadar en kötü dönemini yaşadı. Merkel, Amerika'yla geleneksel dostluğa yeniden ivme kazandırırken, Almanya'nın Irak politikalarını da yeniden belirledi. Irak polisinin eğitimi ve finansmanını üstlenen Berlin, ülkenin siyasi ve akademik yapılanması gibi alanlara da önemli katkılarda bulundu.

Geleneksel olarak Arap ülkeleriyle çok sıkı bağları bulunan Almanya son zamanlarda da ekonomik ilişkileri en üst düzeye çekebilmek için başta Irak olmak üzere Arap ülkelerine yönelik yoğun bir diplomasi trafiği başlattı. Nitekim Irak Başbakanı, Başbakan Merkel'le gerçekleşen toplantısı sonrasında Alman şirketlerine 'Irak'ta yatırım yapın' çağrısında bulundu ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkinin 'yeni bir başlangıcın eşiğinde' bulunduğunu belirtti. Görüşmeye katılan Federal Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise Irak'da istikrarın sağlanması için Almanya'nın kaynakları açmaya hazır olduğunu bildirdi. Başbakan Merkel de, Irak'ın yeniden yapılanmasında Almanya'nın tüm imkanlarıyla yardımcı olacağı konusunda güvence verdi.

Merkel - El-Maliki görüşmesinden sonra yapılan değerlendirmelerde, Alman şirketlerinin Irak'ın özelleştirmeyi planladığı gaz ve petrol yataklarına ilgi duyduğu ve bu konuda gizli görüşmelerin sürdüğü belirtiliyor. Irak dünya çapındaki petrol rezervlerinin yüzde 10'una sahip.

Avrupa Türk İşadamları Birliği başkanı Recep Keskin, Irak'ın Avrupa'daki Türk yatırımcılar için de ilginç olanaklar sunduğunu, ancak rizikoların en aza inmesinin gerektiğini belirtiyor.

Bu arada Başbakan Merkel'in geçen Cuma günü ziyaret ettiği Cezayir'de de özellikle doğal gaz sektöründe ortaklığa gidilmesi yönünde anlaşma imzaladığı ve ülkenin enerji kaynaklarını geniş bir yelpazeye yaymayı hedeflediği belirtiliyor.

Öte yandan ziyaret kapsamında Almanya'nın, Irak'ın Erbil kentinde 2009 yılının başına kadar bir başkonsolosluk açacağı da bildirildi.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman'ın haberini yukarıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG