Erişilebilirlik

Obama Afganistan'a Gitti


Demokrat Parti başkan adayı Senatör Barack Obama Afganistan'a gitti. Obama, uluslararası tecrübesini öne çıkarmak üzere Avrupa ve Ortdaoğu'yu kapsayan bir ziyaret gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Bugün Kabil'e varan Obama, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'yle görüşecek.

Obama'ya Cumhuriyetçi Partili Senatör Chuck Hagel ve Demokrat Partili Senatör Jack Reed eşlik ediyor. Heyetin daha sonra Irak'a gitmesi bekleniyor.

Ziyaretinden önce gazetecilere açıklama yapan Obama, Amerikalı komutanlarla görüşerek durum değerlendirmesi yapmak istediğini söylemişti.

Obama başkan seçildiği takdirde Irak'tan asker çekerek Afganistan'a sevkiyat yapacağını söylüyor.

Obama'nın Ürdün, İsrail, İngiltere, Almanya ve Fransa'ya da gitmesi bekleniyor. Obama'nın önümüzdeki hafta Filistinli liderlerle de görüşeceğini bildiriliyor.

Bazı kesimler Obama'nın uluslararası tecrübesinin sınırlı olduğunu bu nedenle iyi bir başkan olamayacağını savunuyor.

Adaylar Kampanyalarını Yurt Dışına Taşıyor

Obama’nın Cumhuriyetçi Partili rakibi Senatör John McCain de bir süre önce Kolombiya ve Meksika’ya gitmişti. Uzmanlara göre iki Başkan adayının yurtdışı seyahatleri, Amerikalı seçmenin, dış politika konusunda artan kaygılarını gidermeyi amaçlıyor.

Barack Obama’nın danışmanları, bir süre önce Demokrat adayın Berlin’deki meşhur Brandenburg Kapısı önünde konuşma yapmasını önerdi. Brandenburg Kapısı, bir zamanlar Almanya’yı ikiye bölen bir semboldü. Demokrat Parti stratejistlerinden Tad Devine anlatıyor: “Brandenburg Kapısı önünde geçmişte eski başkanlar John Kennedy ve Ronald Reagan konuşma yaptı. Obama’nın burada konuşması büyük ilgi toplayacaktı.”

Ama Brandenburg Kapısı’nın Amerikan siyasi kampanyalarında kullanılması, Alman hükümetini rahatsız etti. Bunun üzerine Obama kampanyası görevlileri Berlin’de başka bir yer aramaya başladı.

Tad Devine’na göre bu tartışma başkan adaylarının yurtdışında kampanya yaparken aldıkları potansiyel riskleri gösteriyor. Devine, başkan adaylarının yurtdışına çıkmak yerine daha çok Amerika’da kampanya yaptığını söylüyor: “Amerika dışında geçireceğiniz her gün, kritik oy potansiyeline sahip bir eyalette, seçmenlerin karşısına geçip onları size oy vermeye ikna etme açısından kaybedilen bir gün demek.”

Obama ve McCain buna rağmen kampanyaları sırasında yurtdışı gezilerine de zaman ayırmaya kararlı. McCain bir süre önce Kolombiya ve Meksika’ya giderek serbest ticaret politikaları ve uyuşturucuyla mücadele konularında konuştu. McCain Cumhuriyetçi Parti’nin adaylığını kesinleştirmeden önce Irak ve Afganistan’a da gitti. Obama ise Afganistan'dan sonra İsrail, Batı Şeria, Irak, ve Avrupa ülkelerini ziyaret edecek.

Uzmanlara göre başkan adayları yabancı liderlerle görüşerek seçmenlerini etkileme çabasında. Washington’daki Brookings Enstitüsü uzmanı Stephen Hess de bu görüşte: “Senatör Obama gibi siyasi sahnede daha yeni bir politikacı, geçmişte gitmediği ülkelere giderek iyi bir başlangıç yapmak istiyor.”

Hess, Senatör McCain’in de dış politikada tecrübesini göstermek istediğini söylüyor: “McCain birşeyler bildiğini göstermeye çalışıyor. Acemi olmadığını, Amerika’nın uluslararası ilişkilerinde deneyimi bulunduğunu kanıtlamak istiyor.”

Uzmanlara göre ayrıca adayların yurtdışı seyahatlerinin bir amacı da, seçmenlerin Amerika’nın dış ilişkilerine yönelik kaygılarını gidermek. Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden Rick Barton açıklıyor: “Amerikalıların çoğu ideoloji farkı gözetmeksizin, dışarıdan, ülkelerine nasıl bakıldığını bilmek istiyor. Tabii ki sürekli yalnızca sevilme beklentisi içinde değiller, ama yapıcı bir güç olarak saygı görmeyi bekliyorlar.”

Uzmanlar, yurtdışı gezileri başarılı olursa, gelecekte de başkan adaylarının bu yöntemi kullanabileceğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG