Erişilebilirlik

'Türkiye Zor Dönemden Geçiyor'


Avrupa’da parlamentoların tatile girdiği bu dönemde siyasi tansiyon da düşmüş durumda. Türkiye’de ise, AKP’yi kapatma davasıyla Ergenekon Soruşturması ülkenin gündemini belirlerken gerginliği de tırmandırıyor. Almanya muhabirimiz Cem Dalaman, Alman Yeşiller Partisi’nin Avrupa Parlamentosu üyesi Cem Özdemir’le Türkiye’deki güncel gelişmeleri konuştu.

Cem Özdemir bu yaz tatil yapamayacak siyasetçilerden. Yeşiller Partisi Genel Başkanlığı için aday olan Özdemir şu aralar parti örgütünde hummalı bir kulis çalışması içinde. Buna rağmen geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden Cem Özdemir Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve çok sayıda siyasetçiyle görüştü. Özdemir gözlemlerine dayanarak ülkenin çok zor bir dönemden geçtiğini söylüyor.

Türkiye ziyareti sırasında resmi makamlardan sivil toplum örgütlerine birçok kişi ve kurumla görüşen Özdemir, siyasi iktidarı elinde bulunduran ve onu destekleyenlerin demokrasiyi, AKP iktidarının ülkeyi bir din devleti haline getirdiğini savunanlarınsa laikliği sahiplendiği, ama bu ikisinin ayrı düşünülemeyeceği görüşünde.

Avrupa Birliği de bu gelişmeleri çok yakından izliyor. Cem Özdemir, yaşanan gelişmelerin Türkiye karşıtlığı yönündeki çalışmaları kolaylaştırdiğını dile getiriyor.

Bu yaşananların üstüne bir de PKK terör örgütünün Ağrı Dağı’nda üç Alman dağcıyı kaçırması, dikkatlerin bir kez daha Türkiye’nin doğusuna çevrilmesine neden oldu. Yeşiller Partisi Eş Başkanlık adayı Cem Özdemir, bu konuda çözüm için daha radikal kararlar alınmasından yana.
Yeşiller Partisi’nin liberal kesiminden sayılan Cem Özdemir’in aday olduğu Eş Başkanlık seçimi Eylül ayında yapılacak.

Cem Özdemir'le yaptığımız söyleşinin tamamını yukarıdaki Windows Media bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG