Erişilebilirlik

15 Temmuz Amerikan Basınından Özetler


New York Times Ergenekon soruşturmasının Adalet ve Kalkınma Partisi hakkındaki kapatma davasıyla eşzamanlı bir şekilde yürütüldüğüne dikkati çekiyor. Gazete, açıklanan iddianamenin laik yapı ile dindar hükümet arasındaki iktidar mücadelesinin bir parçası olarak algılandığını belirtiyor:

"Ergenekon soruşturması kapsamında iki emekli generalin de tutuklanması, ordunun laik cumhuriyetin koruyucusu olarak görüldüğü Türkiye’de büyük tartışma yarattı. Türk halkının bir kısmı, zanlıların gece yarısı yataklarından kaldırılarak gözaltına alınmasını ve darbe iddialarının zamanlamasını, hükümet yanlısı savcıların laik kesimi sindirme çabası olarak görüyor. Ordu ise, Ergenekon’la bir ilişkisi olmadığını belirtiyor ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılığını sık sık vurguluyor. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise hükümetin Ergenekon soruşturmasına hiç bir müdahalesi olmadığını söylüyor. Bozdağ, hükümetin bir soruşturmayı yönlendirme yetkisi olmadığını hatırlatıyor."

USA Today Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısının Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında tutuklama kararı istemesini önemli bir adım olarak yorumluyor. Bu kararla birlikte Sudan’la iş yapan Çin gibi ülkelerin bir kez daha düşünmek zorunda kalacağını belirten gazete, bir tehlikeye de dikkat çekiyor:

"Beşir, şimdiye kadar soykırımı durdurmak için harekete geçeceğine dair verdiği sözleri hiç tutmadı. Oysa, pratikte tam tersine şiddeti destekledi. Bu kararla birlikte, el Beşir artık rol yapmayı tamamen bir kenara bırakabilir. El Beşir’in elbette teslim olması beklenmiyor. Tıpkı Zimbabve devlet başkanı Robert Mugabe gibi el Beşir de, Çin ve Rusya’nın desteğine güveniyor olabilir. Ancak Afrika Birliği, hem Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden hem de Birleşmiş Milletler’den daha etkili olabilir. Fakat, Afrika Birliği daha çok eski dostlar kulübü gibi davranıyor. Öyle ki, mahkemeden el Beşir hakkındaki suçlamayı reddetmesini bile istedi."

Los Angeles Times New Yorker dergisinin kapağında, Demokrat başkan adayı Barack Obama’yı İslamcı bir terörist olarak göstermesinin normal olduğunu savunuyor. New Yorker’a gösterilen tepkileri eleştiren gazete, seçim kampanyasında Obama’nın çok daha sert eleştirilere uğrayacağını belirtiyor:

"Bu yılki başkanlık seçim kampanyasının asıl çamur atma dönemi, Ağustos ayındaki parti kurultaylarından sonra başlayacak. Ancak Obama’nın seçim ekibi, en küçük bir saldırıdan bile fazlasıyla etkilenmiş görünüyor. Obama’ya sempati duyan bir karikatüristin, Demokrat adayı hedef alan saldırılarla dalga geçmek çizdiği bir karikatüre bu kadar sert tepki gösteriyorlarsa, Cumhuriyetçi karikatüristlerin saldırıları başladığında ne yapacaklar?"

Washington Post Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın emlak kredisi krizinden etkilenen Fannie Mae ve Freddie Mac adlı şirketleri kurtarma kararını eleştiriyor. Gazete, özel şirketlerin kamuya ait paralarla riske girmesine izin vermenin yanlış bir yöntem olduğunu savunuyor:

"Belki, başkalarının parasıyla kumar oynamasına rağmen devlet destekli yatırımların zararları daha da artabilir. Ekonomideki belirsizlikler göz önüne alındığında Kongre en azından bu şirketlere el koyma hakkını elinde bulundurmalıdır. Bu kötü senaryo hiç gerçekleşmeyebilir. Ancak, Fannie ve Freddie’nin geçen hafta yaşadıklarından çıkartılacak bir ders varsa, o da en iyi senaryonun gerçekleşeceğini ummak, ancak en kötü senaryoya da hazırlıklı olmak gerektiğidir."

XS
SM
MD
LG