Erişilebilirlik

Sudan Hükümetine İtidal Çağrısı


Amerika Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in tutuklanması yönündeki kararının ardından Hartum hükümetinden itidalli davranmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Ömer el Beşir’e yönelik soykırım suçlamalarını dikkatle inceleyeceklerini söyledi. McCormack, Amerika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taraf olmadığını, ancak Washington’ın Darfur’daki şiddet olaylarını daima soykırım olarak tanımladığını ve suçluların cezalandırılmasını desteklediğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü mahkeme kararında sonra Sudan’daki yabancı diplomatların hedef alınabileceğini kabul etti ve en azından Hartum’daki Amerikan büyükelçiliği personelinin korunması için gerekli önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon örgüte bağlı barış gücü askerlerinin Sudan’daki operasyonlarını sürdüreceğini açıkladı. Ban Sudan hükümetinden yükümlülüklerini yerine getirmesinin beklendiğini ve ülkedeki Birleşmiş Milletler personelinin güvenliğini sağlamasını umduğunu söyledi.

Afrika Birliği Başkanı Tanzanya Devlet Başkanı Jakaya Kikwete Beşir’in resmen suçlanması halinde Sudan’da bir iktidar mücadelesine yol açabileceğini ve bu ülkenin Irak’taki gibi bir anarşi ortamına sürüklenebileceğini söyledi.

XS
SM
MD
LG