Erişilebilirlik

Ergenekon İddianamesi Açıklandı


İstanbul Ümraniye’de bir eve yapılan polis baskınında 27 el bombasının bulunmasıyla başlayan ve emekli orgenerallere kadar toplumun birçok kesiminden ünlü ismin tutuklanmasını gündeme getiren Ergenekon soruşturmasıyla ilgili iddianame açıklandı. 48’i tutuklu, 38’i tutuksuz 86 şüpheliyi kapsayan iddianameye göre şüpheliler hakkında ‘terör’ suçundan kamu davası açıldı. Şüpheliler, ‘darbe girişiminde bulunmak ve halkı hükümete karşı silahlı isyana teşvik etmek’ suçları başta olmak üzere birçok suçtan yargılanacak.

Ergenekon soruşturması, 12 Haziran 2007’de İstanbul polisinin Ümraniye’de bir eve yaptığı baskında 27 el bombası bulmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılmıştı. Bir yılı aşkın süren soruşturma boyunca birçok şüpheli isim “çete kurup darbe yaparak devleti ele geçirmek”le suçlandı ve gözaltına alındıktan sonra da tutuklandı. Şüpheli isimlerin gazeteci ve akademisyenlerin yanısıra emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’a kadar uzanması ve bu generallerin de tutuklanması, Ergenekon soruşturması etrafındaki merak çemberini genişletti. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ‘laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmakla’ suçlanıp, kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Anayasa Mahkemesi’ne açtığı dava için geri sayımın sürdüğü bir dönemde yoğunlaşan Ergenekon gözaltıları, muhalefet başta olmak üzere kamuoyunun ‘demokrat’ birçok kesimi tarafından “İddianame bile ortada yok. AKP, kapatma davasının intikamını almaya çalışıyor” diye eleştirildi.

86 Şüpheli

Emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu sürülen ancak Örnek’in yalanladığı ‘darbe günlükleri’yle, Ergenekon gözaltıları arasında bağlantılar da kurulunca tüm gözler iddianameye çevrilmişti. Nihayet, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de, iddianameye ilişkin olarak İstanbul adliyesinde basın açıklaması yaptı.

Savcı Engin’in verdiği bilgiye göre 48’i tutuklu, 38’i tutuksuz 86 şüpheliyi kapsayan iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırıları azmettirmekle de suçlanan şüpheliler hakkında ‘terör’ suçlarından kamu davası açıldı. İddianamede emekli oramiral Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen ‘darbe günlükleri’ ise yer almadı.

İlgili mahkeme tarafından henüz kabul edilmediği için iddianameyle ilgili ‘gizlilik’ kararının sürdüğünü söyleyen Savcı Engin, bu nedenle ayrıntılı açıklama yapamayacaklarına dikkat çekti. Savcıya göre, 441 klasör ekleri bulunan 2 bin 455 sayfalık iddianamenin hazırlanması ‘zorunlu sebeplerle’ bugüne kadar uzadı.

Terör Suçu


Savcı Engin’in verdiği bilgiye göre Ergenekon soruşturması kapsamında haklarında ‘terör’ suçundan kamu davası açılan şüpheliler, şu suçlarla itham ediliyor:

“Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, silahlı terör örgütüne yardım etmek, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve devletini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı halkını silahlı isyana tahrik, patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve bu suçları azmettirmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik, Danıştay, Cumhuriyet gazetesi saldırılarını azmettirmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri elde etmek ve kaydetmek, askeri itaatsizliği teşvik.”

Başsavcı Engin, şüphelilere bu suçların tümünün birden isnat edilmediğini, ancak Türk Ceza Kanunu'nun “örgüt yöneticilerinin örgütün faaliyetleri çerçevesinde işlenen tüm suçlardan ayrıca fail olarak cezalandırılacağı” hükmüne göre, örgüt yöneticilerinin tüm bu suçlamalardan cezalandırılmasının istendiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG