Erişilebilirlik

Ömer el Beşir Hakkında Tutuklama Kararı


Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı, soykırımla suçladığı Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında tutuklama emri çıkartılmasını istedi.

Savcı Luis Moreno-Ocampo, hazırladığı iddianameyi bugün üç yargıçtan oluşan mahkemeye sundu. İddianamede Sudan devlet başkanı , Darfur’da üç kabile halkına karşı cinayet, ırza geçme ve zorla evlerinden sürme kampanyası planlamakla suçlanıyor.

Darfur’da hükümet tarafından desteklenen Arap milislerin saldırılarının devam ettiğini belirten savcı, yeni ölüm olaylarını önlemek için Beşir’in tutuklanması gerektiğini savundu.

Hartum hükümeti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni hukuki yetkisi bulunmadığını öne sürerek reddediyor.

Ancak Sudan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Hartum’un Darfur barış sürecine katılmaya ve ülkedeki tüm Birleşmiş Milletler personelini korumaya devam edeceğini açıkladı.

Sudan'a İtidal Çağrısı

Amerika, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararının ardından Hartum hükümetinden itidalli davranmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Ömer el Beşir’e yönelik soykırım suçlamalarını dikkatle inceleyeceklerini söyledi. McCormack, Amerika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taraf olmadığını, ancak Washington’ın Darfur’daki şiddet olaylarını daima soykırım olarak tanımladığını ve suçluların cezalandırılmasını desteklediğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, mahkeme kararında sonra Sudan’daki yabancı diplomatların hedef alınabileceğini kabul etti ve en azından Hartum’daki Amerikan büyükelçiliği personelinin korunması için gerekli önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, örgüte bağlı barış gücü askerlerinin Sudan’daki operasyonlarını sürdüreceğini açıkladı. Ban, Sudan hükümetinden yükümlülüklerini yerine getirmesinin beklendiğini ve ülkedeki Birleşmiş Milletler personelinin güvenliğini sağlamasını umduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG