Erişilebilirlik

Gıda Boyaları Kaygı Yaratıyor


Amerika’da tüketici haklarını koruyan bir örgüt gıdalarda kullanılan boyaların çocuklar için zararlı olduğunu belirterek hükümetten bu gıda boyalarını yasaklayan bir karar çıkarmasını istedi.

Gıda boyaları çocukların sevdiği hemen hemen bütün yiyeceklerde kullanılıyor. Bu rengarenk yiyecekler çocuklar için daha “çekici”, ancak petrol ve kömür içeren boyalar zararlı olabiliyor.

Kamu Bilim Merkezi adlı tüketici örgütünün yetkilisi Michael Jacobson, gıda boyalarının çocuklarda davranış bozukluğu ve hiperaktiviteye yol açtığını söylüyor. Jacobson Amerika, Avrupa ve Avustralya’da yapılan araştırmaların gıda boyalarının çocuklar için zararlı olduğunu doğruladığını söylüyor. Bazı anne babalar da, çocuklarına boyalı yiyecek vermeyi kestikten sonra davranış bozukluklarında düzelme gördüklerini belirtiyor.

Gıda sektörüne göreyse bu konudaki kanıtlar çok zayıf. Sektör temsilcisi Robert Brackett hala birçok araştırmanın gıda boyalarının güvenli olduğunu gösterdiğini söylüyor. Ancak Kamu Bilim Merkezi Federal Gıda ve İlaç Dairesi’ne bu boyaların yasaklanması için başvuruda bulundu bile. Michael Jacobson bu sayede besin değeri düşük yiyeceklerin de boyalar sayesinde çocuklar daha çekici hale getirilmesinin engellenebileceğini söylüyor. Örgüt ayrıca, gıda üreticilerinden boyalı ürünlerin üzerine uyarı koymasını istiyor.

XS
SM
MD
LG