Erişilebilirlik

Eski Oyuncak Geri Geldi


Amerika'da 50 yıl önce piyasaya sürülen ve gelmiş geçmiş en popüler oyuncaklardan biri olan hulahup yeniden raflara geri döndü. Ancak bu sefer sadece çocuklara özel bir oyuncak değil, yetişkinler için de sağlıklı yaşamın yolunu açan eşsiz bir egzersiz aleti olarak piyasaya sürüldü.

Hulahup dansçısı ve eğitmeni Noelle Powers tutkuyla bağlandığı hulahup'la çok iyi vakit geçirdiğini söylüyor. "Hulahup hayatıma renk katıyor," diyen genç kadın bu aletin sağladığı eğlenceyi başkalarıyla paylaşmak istediğini, bu nedenle de hem gençlere hem de yetişkinlere ders vermeye başladığını anlatıyor. Washington'a komşu Maryland eyaletinde bir halk eğitim merkezinde ders veren Powers'ın sınıfından hep kahkahalar yükseliyor. Öğrencilerden Beth Williams, hulahup çevirmenin herşeyden önce egzersiz yapmanın kolay bir yolu olduğunu söylüyor ve "Kesinlikle sıkıcı değil ve çabuk bıkmıyorsunuz," diyor.

Hulahup, 1950'li yılların sonunda ortaya çıktı ve kısa sürede en popüler oyuncaklardan biri oldu. Bugün de Amerika'nın her yerinde hulahup dersi verenlere rastlamak mümkün. Noelle Powers hulahup'a ilginin giderek arttığını, her yıl, hatta her ay kurslara daha çok sayıda meraklının yazıldığını söylüyor.

Jennifer Tung Maryland eyaletinin Bethesda kentinde Goddess Fitness kulübünün sahibi. Tung, kulübünde ağırlık destekli hulahup'lar kullanıldığını anlatıyor. Bu hulalupların hepsi yaklaşık yarım kilo. Daha ağır oldukları için de belde çevirirken hız kazanmak ve denge sağlamak kolay oluyor. Hulalup çeviren yetişkinlerden biri olan Rose Dolphin kendisini yeniden çocuk gibi hissetmenin ve aynı zamanda egzersiz yapmanın keyfini çıkarıyor. Dolphin, "Hulahup çevirmenin zevkli olacağını, beni çok zorlamayacağını düşünüyordum. Ancak ilk dersten sonra karnım, bacaklarım ve kollarımın çalıştığını farkettim. Son derece zevkliydi ama çok kolay değildi," diyor.

Hulahup'un dünya çapında yeniden popülerlik kazanması nedeniyle ilk kez Dünya Hulahup Günü kutlamaları yapıldı, çeşitli etkinlikler düzenlendi. Noelle Powers hulahup'un doğal bir anti-depresan olduğunu söylüyor. Powers'ın bu yılki amacı, 8 Ağustos'taki Dünya Hulahup Günü'nde hulahup çevirmenin keyfini olabildiğince fazla kişiye tattırabilmek.

XS
SM
MD
LG