Erişilebilirlik

Obama Brandenburg Kapısında Konuşmak İstiyor


Almanya Başbakanı Angela Merkel Demokrat parti başkan Adayı Barack Obama’nın, Berlin’deki tarihi Brandenburg Kapısı’nda bir konuşma yapma önerisine karşı olduğunu açıkladı.

Merkel’in sözcüsü, Amerikalı bir politikacının ülke tarihinde önemli bir yere sahip bu mekanı seçim propagandası için kullanmasının alışılmamış bir durum olacağını söyledi.

Buna karşılık Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Merkel’e katılmadı. Steinmeier bir mülakatta, Amerika’nın Berlin’in kurtarılmasında çok önemli katkıda bulunduğunu hatırlatarak, böyle bir tarihiyerin Amerikalılara açık olması gerektiğini söyledi.

Obama’nın ay sonunda Almanya’ya yapacağı seyahatte Brandenburg kapısında konuşma yapıp yapmayacağına, Berlin belediyesi karar verecek.

Brandenburg kapısında, 1963 yılında Başkan John Kennedy tarihe “Ich bin ein Berliner-Ben Bir Berlinli’yim” olarak geçen, tarihi konuşmayı yapmıştı. Başkan Ronald Reagan’da 1987 yılında bu kapıda, Sovyet lideri Mikhail Gorbachov’a, Berlin Duvarı için “Yık bu Duvarı” diye seslenmişti.


XS
SM
MD
LG